Eğitim
Giriş Tarihi : 08-07-2021 22:19   Güncelleme : 08-07-2021 22:19

15 Temmuz 5. Yılında Anıldı

Iğdır Üniversitesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında “Tüm Yönleriyle 15 Temmuz Darbe Girişimi ve FETÖ” konulu çalıştay düzenlendi

15 Temmuz 5. Yılında Anıldı

Iğdır Üniversitesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında “Tüm Yönleriyle 15 Temmuz Darbe Girişimi ve FETÖ” konulu çalıştay düzenlendi. Online olarak yapılan programda Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 15 Temmuz gecesini demokrasi mücadelesini destekleyen tüm vatandaşların zaferi olarak değerlendirdi.

Üniversitemiz ve Iğdır Valiliği girişimleriyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında çalıştay düzenlendi. I ve II. Oturum olarak yapılan programın moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Temiz gerçekleştirdi. Söz konusu online olarak yapılan çalıştayda Rektör Hakkı Alma bir konuşma yaptı. 15 Temmuz gecesi yaşananları haç ile hilalin, imanla inkârın, hak ile batılın, küfür ile tevhidin savaşı olarak tanımlayan Rektör Alma, aziz milletin demokrasi ve milli iradeye canı pahasına sahip çıktığını vurguladı.

“15 Temmuz Gecesi Millet Eğilmedi Türkiye Yenilmedi”

15 Temmuz gecesi ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainlerinin harekete geçtiğini ifade eden Rektör Alma, “milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı.

15 Temmuz gecesi millet eğilmedi Türkiye yenilmedi. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. FETÖ tüm devlet geleneklerini çiğneyerek gizli bir ajandayla devletin yönetimini ele geçirmeye çalışmış; ancak milletimiz ülkemizin geleceği için fedakârca bir direniş göstererek terör örgütünün hain planlarına engel olmuştur. Türkiye böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmayan, hedeflerinden uzaklaşmayan, irtifa kaybetmeyen ve kendi kararlarını kendi veren güçlü ve bağımsız bir ülkedir” şeklinde konuştu.

“Milletimiz Tarihi Bir Duruş Sergiledi”

Milletimizin üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmadığını söyleyen Rektör Alma, “milletimiz, emniyet teşkilatımızın mensuplarıyla ve darbecilere karşı harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla el ele vererek, bu darbe girişimine karşı tarihî bir duruş sergilemiştir.

Bıyıkları henüz terlememiş gençlerden, 70 yaşındaki ihtiyarlara, işçisinden patronuna, köylüsünden şehirlisine kadar milletimizin tüm fertleri parti, meşrep, siyasi görüş farkı gözetmeksizin darbeciler karşısında tek vücut olmuştur. Darbe teşebbüssünde bulanan hainlerin karşısına dikilen vatandaşlarımız önlerinde arkalarında, sağlarında sollarında onlarca kişi vurularak yaralanmasına, şehit olmasına rağmen sabaha kadar yerlerini terk etmemişlerdir” diye ifade etti.

“15 Temmuz’u Unutmayacağız, Unutturmayacağız”

‘15 Temmuz şehidi demek elinde bayrak, gönlünde imanla tankların üzerine koşmak demek’ olduğunun mesajını veren Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, “vatan aşkına ölümü göze almak demek; bayrak için, vatan için can vermek demektir. Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz’un yıldönümünde bizlere istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları ile 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yâd ediyorum.

Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde En büyük gücümüzün milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği olduğunun bilinciyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi..