Eğitim
Giriş Tarihi : 15-09-2021 18:49   Güncelleme : 15-09-2021 18:49

‘Alan Bazında Yetkinlik Analizi’ Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından oluşturulan ve ilki 2016 yılında yayınlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” çalışması güncellenerek yayınlandı

‘Alan Bazında Yetkinlik Analizi’ Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından oluşturulan ve ilki 2016 yılında yayınlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” çalışması güncellenerek yayınlandı. Bu kapsamda Iğdır Üniversitesi alt araştırma alanları değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma Başkanlığında düzenlenen toplantıya, akademik personeller katılım gösterdi.

Üniversitemiz Karaağaç Kampüsü konferans salonunda düzenlenen toplantıda, Mühendislik Fakültesi Makine Teorisi ve Dinamiği Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Halil Rıdvan Öz bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Öz yaptığı sunumda TÜBİTAK tarafından yayınlanan üniversitelerin alan bazında yetkinlik analizine ilişkin bilgileri paylaştı. Öğr. Üyesi Öz ayrıca, Iğdır Üniversitesi’ne ait yetkinlik haritasına değindi.

Soru-cevap şeklinde gerçekleştirilen toplantıda Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’da konuyla ilgili deneyimlerini paylaştı. TÜBİTAK kriterlerini sağlayan 21 alt araştırma alanında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Alma, “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” çalışmasının amacı, üniversitelerin araştırma alanları bazında performanslarının birbirlerine karşılaştırmalı olarak değerlendirilebilmesini sağlamaktır. Ayrıca, bir üniversitenin kendi bünyesinde araştırma faaliyeti yürüttüğü tüm araştırma alanlarından hangilerinde; görece daha yetkin olduğunun analiz edilebilmesine imkân tanımaktadır. Bu bağlamda ulusal politikaların, bölgesel planların, kurumsal stratejilerin belirlenmesi gibi çeşitli kritik süreçlerde veriye dayalı karar alma mekanizmalarının desteklenmesine yönelik gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

Fikir teatisi şeklinde gerçekleşen toplantı, farklı projelerde görev yapan akademik personelin tecrübelerini paylaşması ile devam etti.