Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-07-2021 23:39   Güncelleme : 12-07-2021 23:39

ATIL TARIM ARAZİLERİ ÜRETİME KAZANDIRILIYOR

​ Bakanlığımızın başlatmış olduğu atıl tarım arazilerinin tarıma kazandırılması projesi kapsamında Ülkemiz genelinde başarılı çalışmalar yapılmakta olup, bu çalışmalar İlimiz Iğdır’da da ilgili teknik personellerimizce aralıksız yürütülmektedir

ATIL TARIM ARAZİLERİ ÜRETİME KAZANDIRILIYOR

Bakanlığımızın başlatmış olduğu atıl tarım arazilerinin tarıma kazandırılması projesi kapsamında Ülkemiz genelinde başarılı çalışmalar yapılmakta olup, bu çalışmalar İlimiz Iğdır’da da ilgili teknik personellerimizce aralıksız yürütülmektedir.

İlimiz bu kapsama alınmamasına rağmen İl Müdürümüz Özkan YOLCU’nun talimatlarıyla Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüğü 2020 Ağustos Ayında çalışmalara başlayarak, Iğdır genelinde bulunan hazine arazilerinin köy köy, mahalle mahalle tespitini gerçekleştirmiştir.

Bu kapsamda üreticilerimizden gelen talepler doğrultusunda teknik ekiplerimizce Aralık İlçesi Karşıyaka,  Aras ve Ortaköy Mahallelerinde bulunan ve hazine toplam alanı 2.975,645 dekar olan 4 parselde çalışmalara başlanılmıştır.

Konu ile ilgili olarak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Aralık Kaymakamlığı ile toplantılar düzenlenerek, bu alanların üretime açılması için yoğun bir çalışma başlatmış olan İl Müdürümüz Özkan YOLCU ”Tuzluca İlçemizde 2020 yılında 39 parselde yaklaşık 208,613 dekarlık bir alanda buğday üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu yıl ise aynı bölgede 17 parselde 100 dönüm alanda buğday üretimi ve diğer alanlarda çiftçiler yem bitkisi üretmiştir. 2021 yılı içerisinde yaklaşık toplam alanı 2.975,645 dekarı bulan atıl tarım arazisinin tarıma kazandırılması, hem ilimiz hem de ülke ekonomisine büyük bir katkı sunmanın yanında onlarca topraksız veya az topraklı çiftçiye ve beraberinde ailelerine ekonomik bir kazanç kapısı olacaktır” şeklinde açıklamada bulunmuştur.