Eğitim
Giriş Tarihi : 04-08-2021 01:13   Güncelleme : 04-08-2021 01:13

Bitki Distilasyon Ünitesi İle Uçucu Bileşenler Elde Edilmeye Başlandı

Üniversitemiz kozmetik atölyesine yeni alınan bitki distilasyon ünitesi ile tüm tıbbi ve aromatik bitkilerden uçucu bileşenler elde edilmeye başlandı

Bitki Distilasyon Ünitesi İle Uçucu Bileşenler Elde Edilmeye Başlandı

Üniversitemiz kozmetik atölyesine yeni alınan bitki distilasyon ünitesi ile tüm tıbbi ve aromatik bitkilerden uçucu bileşenler elde edilmeye başlandı.

Yapılan çalışmalar neticesinde, Üniversitemiz bünyesindeki lavanta bitkisinden uçucu yağlar elde edildi. Çalışmaları birlikte değerlendiren Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Öğr. Gör. Musa Karadağ, lavantadan elde edilen yağların akademik çalışmaların yanı sıra aroma terapi yağlar ve ticari kozmetik ürünler üretilerek piyasaya sürülmesi konusunda fikir alışverişinde bulundu. Çalışmalar hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Musa Karadağ, ”Üniversitemizde yaklaşık 10000 adet kök lavanta bitkisi bulunmaktadır. Bu da yüksek miktarda uçucu bileşen içeren hammaddeye denk gelmektedir. Örneğin son yapılan çalışmada yaklaşık 2 kg yaş lavanta bitkisinden 900 ml uçucu yağ elde ettik. Üretim kapasitesini arttırarak hem akademik çalışmalarda kullanılması hem de üniversitemizin gelir elde etmesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.