Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-12-2021 19:11   Güncelleme : 27-12-2021 19:11

Damızlık Koyun ve Keçi Küpe Bazlı Tespit Çalışmaları Başlamıştır

Damızlık Koyun ve Keçi Küpe Bazlı Tespit Çalışmaları Başlamıştır

Damızlık Koyun ve Keçi Küpe Bazlı Tespit Çalışmaları Başlamıştır

      Sağlıklı ve kaliteli bir üretimin temel taşlarından olan küçükbaş hayvanların kayıt altına alınması ve üreticilerin desteklemelerden faydalanabilmesi için İl ve İlçe Müdürlüklerimiz Hayvan Sağlığı personelleri saha çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam etmektedir.

      Üreticilerin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla yaptığı başvuruları neticesinde işletmelerde küpe bazlı tespit çalışması başlatılmıştır. Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar kapsamında yapılan bu kontroller ve tespitler sonucunda destekleme almaya hak kazanan yetiştiriciler, hayvan başına, anaç koyunlara 30 TL, anaç keçilere 35 TL destek alacaklardır. Ayrıca bir önceki yıla göre sürüdeki hayvan sayısını artıran işletmelere ise artan her bir genç koyun için 125 TL destek ödemesi yapılacaktır. İl Müdürümüz Özkan YOLCU’nun talimatları doğrultusunda, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ile İlçe Müdürlüklerimiz ekiplerince yürütülen tespit çalışmaları yapılırken aynı zamanda yetiştiricilerimizin sorunlarıda yerinde dinlenmektedir. Tespit çalışmaları sonucunda yapılan işlemler Hayvan Bilgi Sisteminde güncellenmektedir.

      1 Şubat tarihine kadar tamamlanması planlanan tespit çalışmaları için sayımı yapılmamış yetiştiricilerimizin biran evvel muhtarlıkları ile irtibata geçmesi ve tespit işlemlerini yaptırması gerekmektedir.