Eğitim
Giriş Tarihi : 26-05-2021 16:59   Güncelleme : 26-05-2021 16:59

Doç. Dr. Altıkat, Alternatif Üretim Sistemleri Hakkında Bilgiler Verdi

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğr

Doç. Dr. Altıkat, Alternatif Üretim Sistemleri Hakkında Bilgiler Verdi

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Sefa Altıkat, dikey veya yatay tarım ve kapalı bitkisel üretim yöntemleri hakkında detaylar paylaştı. 

Doç. Dr. Sefa Altıkat, Iğdır İlinde tarımsal üretime uygun olmayan arazilerde sera ortamında uygulanabilecek alternatif bir üretim sistemi olan yatay veya dikey hidroponik çalışmasının detaylarını paylaştı.

Günümüzde sürekli artış eğiliminde olan nüfusun beslenme ihtiyacını karşılanmasına yönelik çabalar hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Altıkat, “tarıma açılacak yeni arazi varlığının olmaması, mevcut arazilerinde yanlış toprak işleme, sulama ve gübreleme uygulamaları nedeniyle toprak kalite kriterlerinin bozulması sonucu istenilen verim düzeyine ulaşılamamaktadır. Dikey veya yatay tarım ve kapalı bitkisel üretim yöntemleri özellikle tarımsal üretime uygun olmayan arazilerde bazı meyve ve sebze üretiminde ki kullanımı dünya genelinde hızla yaygınlaşmaktadır. Su kültüründe uygulanan yatay veya dikey hidroponik sistemlerde bitkilerin temel besin ihtiyacı suya ilave edilen sıvı gübrelerle karşılanmaktadır. Gerek hobi amaçlı balkon ya da teraslarda, gerekse seralarda uygulanan bu sistemde; marul, hıyar, domates, çilek, biber, soğan, maydanoz, nane gibi bitkiler rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Bu tarz sistemler piyasadan hazır olarak temin edilebileceği gibi; su borusu, su motoru ve hava motoru kullanılarak ev ortamında da rahatlıkla hazırlanabilir. Hobi amaçlı yapılacak uygulamalarda dikkat edilmesi gereken konuların başında suyun pH ve EC değerlerinin kontrol edilmesidir. Yetiştirilecek bitki türüne göre bu değerlerin ayarlanarak üretim yapılması önemli bir husustur” diye aktardı.

“Balkon ve teraslarda hobi amaçlı üretim yapılabilir”

Kapalı bitkisel üretim modelinde güneş yerine bu amaç için özel olarak tasarlanmış Full spektrum LED aydınlatma sistemlerinden yararlanılmasının mümkün olduğunu söyleyen Doç. Dr. Altıkat, “Bu aydınlatma sisteminde bitkinin fotosentez ihtiyacına uygun spektrumlarda ışık elde edilmektedir. Ayrıca sistem kapalı olduğundan dolayı fotosentez için gerekli olan CO2 sisteme CO2 tüpleriyle verilmektedir. Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü’nde doktora düzeyinde anlatılmakta olan bu üretim modelleri Iğdır ilinde tarımsal üretime uygun olmayan arazilerde sera ortamında uygulanabilecek alternatif bir üretim sistemidir. Ayrıca Iğdır ilinin iklim özelliklerinden dolayı balkon ve teraslarda hobi amaçlı üretim yapmak isteyenler için kolaylıkla uygulanabilecek bir yöntemdir” dedi.