Eğitim
Giriş Tarihi : 21-02-2022 16:39   Güncelleme : 21-02-2022 16:39

Doç. Dr. Fikret Türkan, TRT Erzurum Radyosu’nun Konuğu Oldu

Doç. Dr. Fikret Türkan, TRT Erzurum Radyosu’nun Konuğu Oldu

Doç. Dr. Fikret Türkan, TRT Erzurum Radyosu’nun Konuğu Oldu

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Fikret Türkan, TRT Erzurum Radyosu’nun konuğu oldu.

Doç. Dr. Türkan, TRT Erzurum Radyosu’nun konuğu olarak Üniversitemiz Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALUM) çatısı altında gerçekleştirilen çalışmaları anlattı. Iğdır Üniversitesi ALUM bünyesinde birçok önemli çalışma yapıldığının altını çizen Doç. Dr. Türkan, özellikle Alzheimer ve Diyabet hastalıklarına umut olacak enzim gruplarına değindi.

Üzerinde çalışılan enzimlerin kolinesteraz enzimleri olarak bilinen asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz enzimleri olduğunu belirten Doç. Dr. Türkan, “Bunların inhibitörleri çağımızın yaygın hastalıkları olan Alzheimer ve Diyabet tedavisinde kullanılabilmektedir. Bu yüzden bulmuş olduğumuz inhibitörleri gold inhibitörlerle kıyaslayarak etkinliklerini ortaya koymaktayız.” şeklinde konuştu.

Türkan son olarak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya desteklerinden ve sağladığı imkânlardan ötürü teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.