Eğitim
Giriş Tarihi : 31-01-2022 18:18   Güncelleme : 31-01-2022 18:18

Doç. Dr. Selçuk Ekici’nin görev aldığı proje ile “uçak jantı yıkama makinesi” üretilecek

Doç. Dr. Selçuk Ekici’nin görev aldığı proje ile “uçak jantı yıkama makinesi” üretilecek

Doç. Dr. Selçuk Ekici’nin görev aldığı proje ile “uçak jantı yıkama makinesi” üretilecek

Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Ekici’nin araştırmacı olarak görev aldığı “Otomatik Yüklemeli, Kurutma Sistemli, Tandem Tanklı ve Tasarruflu Uçak Jantı Yıkama Makinesi Tasarımı, Prototip Üretimi ve Testleri” başlıklı proje, TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Hikmet Karakoç’un yönetiminde yürütülen, Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Ekici’nin araştırmacı olarak görev aldığı “Otomatik Yüklemeli, Kurutma Sistemli, Tandem Tanklı ve Tasarruflu Uçak Jantı Yıkama Makinesi Tasarımı, Prototip Üretimi ve Testleri” başlıklı proje, TÜBİTAK kabul edildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Doç. Dr. Selçuk Ekici, projenin TÜBİTAK TEYDEB 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında hazırlandığını ve Türkiye’nin en büyük Hava Aracı Bakım Kuruluşlarından myTECHNIC MRO Technic Services A.Ş. işbirliğiyle yürütüleceğini söyledi.

Yerli imkânlarla tasarlanıp üretilecek

Uçak jantlarının, uçak bakım organizasyonlarında hiçbir makine ve temizleme ekipmanı kullanılmadan tamamen elle yıkandığını belirten Doç. Dr. Ekici, “Elle yıkama sürecinde uzun zaman ihtiyacı, düşük temizlik kalitesi, yüksek oranda su kullanımı ve çalışanların ergonomik problemleri gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Projenin bu hususlardaki önemi ortaya koyularak, araştırmacılar tarafından yerli imkânlarla uçak jant yıkama makinesinin tasarlanması ve üretilmesi proje kapsamında amaç edinilmiştir.” dedi.

Ekici, projenin hayata geçirilmesiyle elde edilecek kazanımlara ilişkin ise şunları kaydetti;

“Proje sonucunda; işçi sağlığını koruyacak şekilde risklerden uzak havacılık otoritelerinin belirlediği standartlara uygun yıkama yapabilecek, uçak üreticilerinin önerileri karşılanabilecek, tekerlek üreticilerinin önerdiği kimyasallar ile en verimli yıkama işlemi yapılabilecek, sistem otomasyonu ile en az iş gücü ile en hızlı yıkama işlemi yapılarak yıkama prosesi sırasında çıkan tehlikeli gazların personele ulaşmadan tahliyesi sağlanabilecek ve entegre kurutma sistemi ile yıkama ve kurutma süreleri kısaltılabilecektir.”