Eğitim
Giriş Tarihi : 12-02-2022 17:40   Güncelleme : 12-02-2022 17:40

Dr. Medine Çotak Biyokimya Laboratuvarımızda Yürütülen Çalışmaları Anlattı

Dr. Medine Çotak Biyokimya Laboratuvarımızda Yürütülen Çalışmaları Anlattı

Dr. Medine Çotak Biyokimya Laboratuvarımızda Yürütülen Çalışmaları Anlattı

Üniversitemizin Biyokimya ve Genetik Laboratuvarında biyoteknolojik yollarla üretilen antikor, bitkisel moleküller ve anti bakteriyel bileşenler, Mikroliz Biyoteknoloji şirketi ile birlikte artık endüstriyelleşiyor.

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Dr. Medine Çotak, Üniversitenin Biyokimya ve Genetik Laboratuvarında ve kurucusu olduğu Mikroliz Biyoteknoloji şirketi bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Laboratuvarda birden çok çalışmanın yapıldığını belirten Dr. Çotak, bunlardan en önemlisinin Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma yürütücülüğünde gerçekleşen TÜBİTAK-2244 Sanayi Doktora Programı kapsamındaki “Tıbbi Bitkilerdeki Antimikrobiyal Etken Maddelerin Rekombinant DNA Teknolojisi ile Kültür Ortamında Çoğaltılması” projesi olduğunu söyledi.

Çotak, “Bu program kapsamında TÜBİTAK tarafından üç doktora öğrencimiz destekleniyor. Sanayi danışmanlığını yaptığım projeyi kısaca detaylandırmak gerekirse; ilk önce önemli tıbbi aromatik bitkilerden antimikrobiyal ajanları tespit edeceğiz. Sonrasında da bu ajanları kodlayan genleri klonlayacak, daha fazla elde edebilmek için onları çoğaltacağız.” dedi.

Antikor Çalışmaları

Laboratuvarda antikor üretimi üzerine de çalışmalar yaptıklarını dile getiren Medine Çotak, bu çalışmalar kapsamında Covid-19 tanı kitlerinde kullanılan antikorları, faj gösterim tekniğiyle rekombinant olarak üretmeyi hedeflediklerini ifade etti.

“Müsilaj Çalışmalarımız Tekrar Başlatılacak”

Laboratuvardaki bir diğer çalışmanın ise müsilaj olduğunu belirten Dr. Çotak, “Durdurmuştuk ancak yazın gelmesiyle tekrar başlatma kararı aldık. Müsilajı kendi laboratuvarımızda yaptığımız bakteriyofajlar ile yok etme çalışmalarımız tekrar başlatılacak.” dedi.

Dr. Medine Çotak, kurucusu olduğu Mikroliz Biyoteknoloji şirketinin çalışmaları hakkında da kısaca bilgi verdi. Antibiyotik dirençli bakterilere karşı bakteriyofaj tedavisi üzerine çalışmalar yaptıklarını dile getiren Çotak, “Bu çalışmalarımız bize İngiltere menşeili, eczacılık ve sağlık alanında dünyanın en iyilerinin seçildiği Global Health and Pharma dergisinden bir ödül kazandırdı. Bu ödülü Türkiye’de kazanan ikinci şirketiz.” ifadelerine yer verdi.

Son olarak “Iğdır Üniversitesi çatısı altında yaptığımız bu çalışmaları başarılı bir şekilde sonuçlandırmaya gayret ediyoruz” diyen Çotak, Rektör Prof. Dr. Alma’ya ve ekip arkadaşlarına destekleri için teşekkür ederek sözlerine son verdi.