Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-04-2022 22:49   Güncelleme : 21-04-2022 22:49

“ETKİYAP” PROJESİ KAPSAMINDA BUZAĞILAR DOĞMAYA BAŞLADI

“ETKİYAP” PROJESİ KAPSAMINDA BUZAĞILAR DOĞMAYA BAŞLADI

“ETKİYAP” PROJESİ KAPSAMINDA BUZAĞILAR DOĞMAYA BAŞLADI

             Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda, İl Müdürlüğümüzün gerçekleştirdiği “Iğdır İli Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulaması İle Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında suni tohumlama çalışmaları İlimiz ve İlçelerimizde aralıksız devam etmektedir.

            İlimizde 2021 Temmuz ayında başlatılan, et ve süt verimi açısından yüksek ari ırklar oluşturularak, hayvancılığın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması çalışmaları aralıksız devam ederken, ilk meyvelerde alınmaya başlandı ve buzağılar dünyaya gözlerini açmaya başladı. Proje kapsamında bu güne kadar geçen süre içerisinde 2021 yılında resmi hekimler tarafından 4.900 adet suni tohumlama yapılmıştır. 2022 ilk dört ayında önceki yıllara göre rekor sayıda tohumlama yapılarak resmi hekimlerce 1.853 adet tohumlama yapılmış özel kliniklerle beraber toplamda 2.501 adet suni tohumlama yapılmıştır.

             İl Müdürümüz Özkan YOLCU; “İl Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan Suni tohumlama çalışmalarında görev alan ve projeye katkı sunarak, gece gündüz demeden aralıksız mesai harcayan personellerimize teşekkür ediyorum” dedi.