Eğitim
Giriş Tarihi : 11-02-2022 11:31   Güncelleme : 11-02-2022 11:31

“Granikos Meydan Muharebesi Alanı” Projesinin İlk Toplantısı Gerçekleştirildi

"Granikos Meydan Muharebesi Alanı" Projesinin İlk Toplantısı Gerçekleştirildi

“Granikos Meydan Muharebesi Alanı” Projesinin İlk Toplantısı Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumunun destekleriyle yürütülecek Granikos Meydan Muharebesi Alanı ile ilgili projenin ilk toplantısı Çanakkale’de gerçekleşti.

Askeri tarih alanında uzman Antalya Bilim Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Uyar’ın başkanlık ettiği projede, Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Arş. Gör. Nilden Ergün de görev alıyor.

Söz konusu proje ile Makedonyalı İskender’in Persler ile gerçekleştirdiği dört büyük savaştan biri olan Granikos Muharebesi’nin yapıldığı bölgenin tespit edilmesi, bilim dünyasına tanıtılması ve turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Toplantıda; arazi çalışmalarına 2022 yazında başlanacak projenin, hazırlık ve yürütülmesi esnasındaki çalışmaların BBC ve National Geographic gibi uluslararası yayın kuruluşlarının talepleri doğrultusunda belgesel haline getirilmesinin planlandığı bildirildi.

Ayrıca projenin Türkiye’de yürütülen araştırmalar arasında öncü nitelik taşımasının ve uluslararası bilim ve yayın kuruluşları tarafından takip ediliyor olmasının, daha geniş kitlelere duyurulabilmesi açısından önem taşıdığı belirtildi.