Eğitim
Giriş Tarihi : 25-02-2022 16:09   Güncelleme : 25-02-2022 16:09

Hocalı Katliamı’nın Kurbanları Üniversitemizde Anıldı

Hocalı Katliamı’nın Kurbanları Üniversitemizde Anıldı

Hocalı Katliamı’nın Kurbanları Üniversitemizde Anıldı

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde Ermeni güçlerin kadın, çocuk ve yaşlı gözetmeksizin katlettiği 613 kurban, Iğdır Üniversitesi Sosyal Tarih Topluluğu tarafından organize edilen panelle anıldı.

Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Doç. Dr. Mustafa Özyürek’in moderatörlüğünde gerçekleşen panel, şehitler için saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve günün anısına hazırlanan video sunumu ile başladı.

“İnsanlık Vicdanını Yaralayan Kara Gün”

Ardından Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, programın açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasına yaşlısıyla, genciyle, çocuğuyla, erkeğiyle, kadınıyla masum birer insan olmaktan başka gayeleri bulunmayan 613 sivilin vahşete tabi tutulduğunu belirterek başlayan Rektör Alma, ardından şu ifadeleri kullandı;

“Bugün burada 26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesindeki Hocalı‘da 613 masum sivilin katledilmesini anmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bu insanlık dışı katliamın sorumlusu, 1. Dünya Savaşı ve sonrasında Iğdır’da, Kars’ta, Erzurum’da kısacası tüm Doğu Anadolu’da Müslüman kanı akıtmış, Taşnak kalıntılarıdır. Bugün bile kardeş ülke Azerbaycan’ın hak hukukunu göz ardı edecek şekilde sorumsuz, hukuksuzca davranabilme gayesinden vazgeçmeyen bu zihniyet, insanlık onuruna sürülen bu kara lekeyi kabullenip özür dilemelidir. Umuyorum ki bir gün insanlık vicdanını yaralayan bu “Kara Gün” uluslararası hukukun karşısına çıkarılacak ve katledilen kardeşlerimizin ruhları ebediyen şad olacaktır. Bir daha böyle acıların yaşanmamasını diliyor, sadece bölgemizde değil başka hiçbir coğrafyada masum kanı akıtılmamasını temenni ediyorum.”

Rektör Alma’nın açılış konuşmasının ardından panelistler Prof. Dr. Emin Şıhaliyev ve Doç. Dr. Asef Orucov tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma gerçekleştirildi.

Gerçekleşen konuşmalarda geçmişte yaşanan birçok olayın şekil değiştirerek hala devam ettiği, ağızlarından barış kelimesini düşürmeyen büyük güçlerin, jeopolitik çıkar sağlama amacıyla gerçekleşen bu acılara göz yumdukları ifade edildi. Panelde ayrıca sözde “Ermeni Soykırımı” da reddedilerek, bunun sadece hayal ürünü ve yalandan ibaret olduğuna bir kez daha dikkat çekildi.