Eğitim
Giriş Tarihi : 21-01-2022 03:35   Güncelleme : 21-01-2022 03:35

Iğdır’da “20 Yanvar Kara Ocak” İsimli Program Düzenlendi

Iğdır’da "20 Yanvar Kara Ocak" İsimli Program Düzenlendi

Iğdır’da “20 Yanvar Kara Ocak” İsimli Program Düzenlendi

Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990’da Azerbaycan Azatlık Meydanı’nda işlenen ve tarihe “20 Ocak (20 Yanvar) Bakü Katliamı” olarak geçen kanlı olayların yıl dönümü dolayısıyla Iğdır’da Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği tarafından “20 Yanvar Kara Ocak” isimli anma programı düzenlendi.

Kültür merkezinde düzenlenen programa Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, İl Protokolü, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşuna ve müteakiben İstiklal Marşımız ile Azerbaycan milli marşının söylenmesi ile başlayan tören, Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunması ile devam etti. Daha sonra günün anlam ve önemini anlatmak amacıyla Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar ve Azerbaycan Cumhuriyeti Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Valeh Hacıyev konuşma gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarının ardından Bakü katliamını anlatan kısa film gösterime sunuldu.

Son olarak Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün Türk ve Azerbaycan tarihini anlatan kısa bir konferans vermesi ile program sona erdi.