Eğitim
Giriş Tarihi : 15-11-2021 11:09   Güncelleme : 15-11-2021 11:09

Iğdır’ın Kurtuluşunun 101. Yılı Büyük Bir Coşku İle Kutlandı

Iğdır'ın Kurtuluşunun 101. Yılı Büyük Bir Coşku İle Kutlandı

Iğdır’ın Kurtuluşunun 101. Yılı Büyük Bir Coşku İle Kutlandı

Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü münasebetiyle belediye meydanındaki Atatürk Anıtı önünde ve Mehmet Çavuş Şehitlik Anıtı’nda Anma Töreni düzenlendi. 

Törene, Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, kurum amirleri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasını takiben saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan tören, şiir dinletisi, halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Daha sonra Iğdır Gençlik ve Spor Müdürlüğünün düzenlediği, Atatürk Anıtı’ndan Mehmet Çavuş Anıtı’na kadar süren “Şehitleri Anma Yürüyüşü” gerçekleşti. Yürüyüşün ardından il protokolü ve vatandaşların buradaki şehit kabirlerine karanfil bırakmasıyla tören sona erdi.

 

Iğdır Azerbaycan Kültür Evi’nin Açılışı Yapıldı

Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun kutlamaları kapsamında Iğdır Azerbaycan Kültür Evi’nin Açılışı Yapıldı.

Açılış, ilk olarak saygı duruşu, Türk Milli Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunması ile başlarken günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmaların yapılmasıyla devam etti. Daha sonra Azerbaycan Kültür Evi’nin açılış kurdelesinin kesilmesiyle sona erdi.

Azerbaycan’ın Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi ile Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği tarafından açılışı gerçekleştirilen Azerbaycan Kültür Evi’nin açılış programına, Vali H. Engin Sarıibrahim, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ak Parti Milletvekili Şamil Ayrım, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Bir Millet İki Devlet Kardeşlik Destanı Tiyatral Dans Gösterisi Sunuldu

Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun kutlamaları, Kazım Karabekir Spor Salonu’nda düzenlenen Bir Millet İki Devlet Kardeşlik Destanı Tiyatral Dans Gösterisi ile devam etti.

Türkiye ve Azerbaycan’dan 100 kişilik sanatçı kadrosuyla sahne alan gösteride, aynı tarihi, kültürü, destanları, kahramanlıkları, acıları ve zaferleri paylaşan, bir millet iki devletin tarihi 12 farklı hikâye ile anlatıldı. 2 perdeden oluşan toplam 90 dakika süren gösteri, tiyatro ve dansın buluşması ile izleyenlere görsel şölen sundu. 

Programa, Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, kurum amirleri ve protokol üyeleri katıldı.

 

Hakmehmet ve Oba Köyü Anıt Mezarı Ziyareti Yapıldı

14 Kasım Iğdır’ın kurtuluşu yıl dönümünde düzenlenen etkinlikler kapsamında Hakmehmet ve Oba Köyü Anıt Mezar ziyareti ile devam etti.

Törene Üniversitemizi temsilen katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Çelebi yanı sıra Iğdır Vali Yardımcısı Fatih Özcan, eski Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Yaşar Karadağ, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.