Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 22:27   Güncelleme : 01-06-2021 22:27

‘‘IĞDIR KAPAMA MEYVE BAHÇELERİ İLE BÜYÜYOR PROJESİ’’ KAPSAMINDA TEZEKÇİ KÖYÜNE 120 DEKAR KAYISI BAHÇESİ KURULUYOR

​             İl Müdürlüğümüz tarafından 2021 yılı içerisinde yürütülmesi planlanan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenecek olan ”Iğdır Kapama Meyve Bahçeleri İle Büyüyor Projesi” kapsamında Tezekçi Köyünde, İl Müdürümüz Özkan YOLCU, Tuzluca İlçe Müdürü Kemal BİRGE, Bitkisel Üretim ve Bitki Saağlığı Şube Müdürü Ergin BİLGİN, İl Müdürlüğümüz Proje Koordinatörü Eyüp PEKER, Köy Muhtarı Dinçer ÖZLÜ, proje ekibimiz ve çiftçilerimizin katılımı ile toplantı düzenlendi

‘‘IĞDIR KAPAMA MEYVE BAHÇELERİ İLE BÜYÜYOR PROJESİ’’ KAPSAMINDA TEZEKÇİ KÖYÜNE 120 DEKAR KAYISI BAHÇESİ KURULUYOR

            İl Müdürlüğümüz tarafından 2021 yılı içerisinde yürütülmesi planlanan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenecek olan ”Iğdır Kapama Meyve Bahçeleri İle Büyüyor Projesi” kapsamında Tezekçi Köyünde, İl Müdürümüz Özkan YOLCU, Tuzluca İlçe Müdürü Kemal BİRGE, Bitkisel Üretim ve Bitki Saağlığı Şube Müdürü Ergin BİLGİN, İl Müdürlüğümüz Proje Koordinatörü Eyüp PEKER, Köy Muhtarı Dinçer ÖZLÜ, proje ekibimiz ve çiftçilerimizin katılımı ile toplantı düzenlendi. Toplantıdan sonra katılımcılar uygulama alanı olan, Tuzluca İlçesi Tezekci Köyü arazisinde incelemelerde bulundular.

           İl Müdürümüz Özkan YOLCU proje ile ilgili yaptığı açıklamada; “Proje kapsamında 120 dekar arazide kayısı kapama bahçesi tesisi gerçekleştirilecektir. Projemiz; DAP kapsamında %70 devlet destekli olacak şekilde planlanmıştır. Kurulacak bitkisel üretim alanında, modern sulama projesi yürütülerek, 1680 adet kayısı fidanı toprakla buluşturularak, tel örgü çit altında korumaya alınacaktır. Projemizin İlimiz geneli için örnek teşkil etmesi ve kapama bahçesi alanlarının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır” dedi.

           Daha sonra İl Müdürümüz ve beraberindekiler Ağabey köyündeki tarım ve hayvancılık işletmelerini ziyaret ettiler.