Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-08-2021 15:35   Güncelleme : 10-08-2021 15:35

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN HAZIRLANAN SERACILIK PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

​          İlimizde bütün çiftçilerimize örnek olması, her mevsim üretim ve istihdam sağlanması açısından büyük önem arz eden seracılığın yaygınlaşması ve gelişmesi için İl Müdürümüz Özkan YOLCU’nun talimatları doğrultusunda, Proje Birimi Koordinatörü Eyüp PEKER tarafından hazırlanan ”Iğdır Gelişiyor: Seralarda Üretim, Kınalı Eller İle Buluşuyor” seracılık projemiz onaylandı

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN HAZIRLANAN SERACILIK PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

         İlimizde bütün çiftçilerimize örnek olması, her mevsim üretim ve istihdam sağlanması açısından büyük önem arz eden seracılığın yaygınlaşması ve gelişmesi için İl Müdürümüz Özkan YOLCU’nun talimatları doğrultusunda, Proje Birimi Koordinatörü Eyüp PEKER tarafından hazırlanan ”Iğdır Gelişiyor: Seralarda Üretim, Kınalı Eller İle Buluşuyor” seracılık projemiz onaylandı.

         Onaylanan seracılık projemiz İl Müdürümüz Özkan YOLCU, Melekli Belediye Başkanı Eray COŞAR ve teknik ekiplerimizce incelendi. İl Müdürümüz proje ile ilgili yaptığı açıklamada; “Proje Birimimiz tarafından hazırlanarak SERKA Kalkınma Ajansına sunulan ve onaylanan ”Iğdır Gelişiyor: Seralarda Üretim, Kınalı Eller İle Buluşuyor” projemiz kapsamında, proje ortaklarımız olan Melekli Belediyesi ve Küllük Köyü S.S. Sürmeli Çukuru Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile planlanan bölgelerde, toplam 15.000 m2 gotik tip örtü altı üretim sera tesisi gerçekleştirilecektir. Projenin toplam bütçesi 2.500.000 TL olup, hibe oranı % 88 devlet destekli, % 12 ise Kooperatif (%6) ve Belediye (%6) katkılı şekilde olacaktır. Faaliyet kapsamında en az 5 çeşit bitkisel ürünün (domates, salatalık, marul, çilek, ıspanak vb.) yetiştirilmesi ve üretimde yıl boyu devamlılığın sağlanması ile yaklaşık 40 kadının istihdam edilmesi planlanmıştır. Kadın çiftçilerin bilgi ve beceri kapasiteleri artırılarak, İl ve Bölge ekonomilerine katkı sunmaları amaçlanmaktadır” dedi.