Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-12-2021 19:35   Güncelleme : 01-12-2021 19:35

İLİMİZ GENELİNDE SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA

İLİMİZ GENELİNDE SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA

İLİMİZ GENELİNDE SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA

         Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Kirliliğin Kontrolü Projesi kapsamında çiftçilerde tarımsal kaynaklı kirlilik konusunda farkındalık oluşturulurken nitrat kirliliği de mercek altına alındı. Yer üstü ve yeraltı sularında tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliği izleme çalışmaları ülke genelinde 4 bin 836 istasyondan oluşan izleme ağı ile takip ediliyor.

         Nitrata hassas bölgelerin belirlenmesi ve nitrat kirliliğini önlemeye yönelik Nitrat Eylem Planı’nın hazırlanması çalışmaları TÜBİTAK’la birlikle sürüyor. 20 nehir havzasında tamamlanan çalışmanın gelecek yıl tüm nehir havzalarında tamamlanması hedefleniyor.

Topraklarımızda ve sularımızda tarımsal kaynaklı kirlilik unsurları daha çok tarımsal üretim sonucu oluşan bitkisel atıklar, tarımsal sanayi atıkları, aşırı gübrelemeden dolayı oluşan tuzluluk ve ağır metal birikimleri, sularda ötrofikasyon ve nitrat birikimi olarak sıralanabildiğini belirten Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU; “Tarım alanlarında yanlış ve bilinçsiz gübrelemelerle birlikte ciddi nitrat birikimleri meydana gelmektedir. Bitkilerde bulunan nitratın miktarındaki artışla birlikte sulama sularında bulunan nitrat oranı da canlı yaşamı için tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir” dedi.

           İlimiz sularında tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliğinin kontrolü ve yönetimi çalışmaları kapsamında İl Müdürlüğünün teknik personeli tarafından her ay 25 yer üstü ve üç ayda bir 25 yer altı olmak üzere toplamda 50 noktadan numune alım ve analiz çalışmaları devam etmektedir.