Eğitim
Giriş Tarihi : 12-12-2021 00:34   Güncelleme : 12-12-2021 00:34

İlimizde Haydar Aliyev’i Anma Töreni Düzenlendi

İlimizde Haydar Aliyev’i Anma Töreni Düzenlendi

İlimizde Haydar Aliyev’i Anma Töreni Düzenlendi

Azerbaycan’ın kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümünün 18. yıl dönümü vesilesiyle Azerbaycan Kültür Evi’nde düzenlenen programla anıldı. “Türkiye Azerbaycan İlişkilerinde Haydar Aliyev’in Rolü” konusuyla düzenlenen programa Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Azerbaycan Milletvekilleri Hikmet Babaoğlu ve Elşad Mirbeşiroğlu, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Azerbaycan Türk Aksakallıları Birliği (TAIB), Iğdır Azerbaycan Evi Derneği, Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu ile Iğdır Azerbaycan Dil Tarih Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneğince düzenlenen anma programı, şehitler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunmasıyla devam eden programda, Aliyev’in hayatının anlatıldığı sunumlar yapıldı. Programda bir konuşma gerçekleştiren Vali H. Engin Sarıibrahim, ülkemizin kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk’ün, Azerbaycan’ın kuruluşunda Haydar Aliyev’in, Karabağ’ın kurtuluşunda İlham Aliyev’in ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın unutulmaması gerektiğini söyledi. Kahramanların sadece can verip yurdu yaşatmadığını, aynı zamanda verdikleri kararlarla ülkenin, milletin, devletin büyümesini, bir ve beraber olmasını sağladığını ifade etti.

Haydar Aliyev Hayatını Yeni Bir Azerbaycan’ın Kurulması İçin Feda Etti

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev ise Haydar Aliyev’in hayatını yeni bir Azerbaycan’ın kurulmasına ve tarihinin yazılmasına feda ettiğini anlatarak “Adını dünya siyasetine kızıl harflerle yazdıran Ulu Önder Haydar Aliyev, Azerbaycan tarihinde bir devletin en güzel taraflarıyla birlikte kurulmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında büyük rol oynamıştır. 1969 yılında Azerbaycan’ın başına gelen Ulu Önder Haydar Aliyev, ülkemizin bütün istikametlerde ciddi ilerlemeler sağlamıştır.” diye konuştu.