Eğitim
Giriş Tarihi : 22-12-2021 18:32   Güncelleme : 22-12-2021 18:32

“Kampüs Sosyal Arabuluculuk Projesi” Gerçekleşti

“Kampüs Sosyal Arabuluculuk Projesi” Gerçekleşti

“Kampüs Sosyal Arabuluculuk Projesi” Gerçekleşti

Adalet Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen Kampüs Sosyal Arabuluculuk Projesi toplantısı ilgili Bakanlıklar, Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM) ve HEGEM ile protokol imzalayan 27 Üniversitenin yetkililerinin katılımı ile gerçekleşti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile bu projeyi imzalayan 27 Üniversiteden temsilcileri katıldı. Toplantıda Üniversitemizi temsilen Anlaşmazlık Çözümü ve Birlikte Yaşama Uygulama ve Araştırma Merkezi (ANLAŞ-MER) Müdürü Prof. Dr. Recep Gülşen hazır bulundu.

Yapılan toplantıda toplumdaki şiddete önleyici mekanizmalar oluşturmak üzere başta “Kampüs Sosyal Arabuluculuk Projesi”nin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. Toplantıda alınan kararları uygulamak üzere, 17.12.2021 tarih ve 50 sayılı senato kararı ile yürürlüğe giren Iğdır Üniversitesi Sosyal Arabuluculuk Koordinatörlüğü yönergesine istinaden Iğdır Üniversitesi Sosyal Arabuluculuk Koordinatörlüğü oluşturuldu. Bu koordinatörlük çerçevesinde birçok alt birim oluşturularak bu birimlerin yapacakları çalışmalar ile kampüs ortamında akademisyenler, idari personeller ve öğrencilerin kendi aralarında her türlü şiddet ile huzursuzluklara engel olunması ve birlikte yaşama kültürünün yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.