Eğitim
Giriş Tarihi : 07-12-2021 21:44   Güncelleme : 07-12-2021 21:44

‘’Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’in Konuşulduğu Bir toplantı Düzenlendi

‘’Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’in Konuşulduğu Bir toplantı Düzenlendi

‘’Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’in Konuşulduğu Bir toplantı Düzenlendi

Iğdır Üniversitesi ve Ersağ Şirketler Grubu arasında ‘’Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’ alanında yapılacak çalışmaların değerlendirmesi amacıyla tarım, gıda ve sağlık alanlarında projeleri bulunan akademik personelimizin de katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü Mediko-Sosyal Binası 8 Eylül Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş, Ersağ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sarı ve akademik personelimiz katıldı.

Iğdır Üniversitesi ‘’Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’ alanında ihtisas üniversitesi olarak programa dâhil edilmesinin ardından çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Üniversitemizde görev yapan tarım, gıda ve sağlık alanlarında çalışmaları bulunan akademik personelimiz ile ileriye dönük yapılacak projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Soru-cevap şeklinde gerçekleşen toplantıda Üniversitemizin aktif olarak yetiştirdiği ürünler ve yetiştirme planlamasında olan ürünler konuşuldu. Yapılan toplantıda konuşan Ersağ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sarı, farklı ürünler yetiştirme konusunda Iğdır’ın önemli bir potansiyeli olduğunu söyleyerek, bu süreçte Iğdır Üniversitesi ile birlikte iş birliği yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Üç gün boyunca devam edecek olan çalıştayda ‘’Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’ hakkında projeler değerlendirilecek.