Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-01-2022 22:28   Güncelleme : 26-01-2022 22:28

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TESPİT ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ OLARAK DEVAM EDİYOR

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TESPİT ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ OLARAK DEVAM EDİYOR

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TESPİT ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ OLARAK DEVAM EDİYOR

       İlimiz Iğdır’da küçükbaş hayvanların kayıt altına alınması ve üreticilerin desteklemelerden faydalanabilmesi için damızlık koyun ve keçi küpe tespit çalışmaları İl Müdürümüz Özkan YOLCU’nun talimatları ve İl Müdür Yardımcısı Mehmet Akif ARGANA’nın koordinesinde aralıksız olarak devam etmektedir.

       İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ekipleri, sağlıklı ve kaliteli bir üretimin temel taşlarından olan küçükbaş hayvanların kayıt altına alınması ve üreticilerin desteklemelerden faydalanabilmesi için damızlık koyun ve keçi küpe tespit çalışmalarına mesai saati gözetmeksizin, hafta sonları dahil İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimiz Sağlık ekiplerince gerçekleştirilmektedir.

      Tespit çalışmaları ile ilgili bilgi veren İl Müdürümüz Özkan YOLCU; “Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar kapsamında yapılan kontroller ve tespitler sonucunda destekleme almaya hak kazanan yetiştiriciler, hayvan başına anaç koyunlara 30 TL, anaç keçilere 35 TL destek alacaklar. Ayrıca bir önceki yıla göre sürüdeki hayvan sayısını artıran işletmelere ise artan her bir genç koyun için 125 TL destek ödemesi yapılacaktır. Tespit çalışmaları sonucunda yapılan işlemler Hayvan Bilgi Sisteminde güncellenmektedir. 5 Şubat tarihine kadar tamamlanması planlanan tespit çalışmaları için hayvan sayımı yapılmamış yetiştiricilerin mahalle muhtarlıkları ile irtibata geçerek tespit işlemlerini yaptırması gerekmektedir” dedi.