Eğitim
Giriş Tarihi : 16-06-2021 04:28   Güncelleme : 16-06-2021 04:28

Lavanta Bahçesinde Hasat Zamanı

Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsünde yaklaşık 2 dekar alan üzerinde tesis edilen lavanta(Lavandula angustifolia) bahçesinde hasat işlemleri başladı

Lavanta Bahçesinde Hasat Zamanı

Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsünde yaklaşık 2 dekar alan üzerinde tesis edilen lavanta(Lavandula angustifolia) bahçesinde hasat işlemleri başladı.

Üniversitemizde, tıbbi ve aromatik bitkiler içerisinde en yaygın olarak bilinen lavanta bitkisinin hasat süreci başlamış oldu. İlk hasatın Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma tarafından yapılmasıyla başlayan etkinliğe; akademik ve idari personeller katıldı.

Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü akademik personellerinden Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Gürbüz konuyla ilgili şunları aktardı; “Üniversitemizde hasatını yaptığımız lavanta, tıbbi ve aromatik bitkiler içinde en yaygın olanlarından birisi olup, uçucu yağları bir çok alanda kullanılmaktadır. Hasat edilen lavantalar Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALUM)’da modern yöntemler ile uçucu yağları çıkarıldıktan sonra farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Tesis edilen bahçede aynı zamanda bilimsel çalışmalarda yürütülmektedir. Bunlardan bir tanesinde yabancı ot ve su muhafazasına yönelik yapılan malçlama işlemidir. Farklı organik malç materyalleri(Keçe, yün, taze çim, çürümüş çim vb.) ile yabancı ot kontrolü ile su muhafazasına yönelik yapılan çalışmada uygulamalar arasında gözle görülebilen önemli farklılıklar görülmektedir.”