Eğitim
Giriş Tarihi : 23-09-2021 21:17   Güncelleme : 23-09-2021 21:17

MTA Genel Müdürü ve Heyetinden Üniversitemize Ziyaret

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Doç

MTA Genel Müdürü ve Heyetinden Üniversitemize Ziyaret

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan ve heyeti Iğdır Üniversitesini ziyaret etti.

(MTA) Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan ve heyeti Üniversitemize bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Bu kapsamda Üniversitemiz bünyesinde yer alan birimler yerinde incelendi. Söz konusu ziyaret esnasında Genel Müdür Erdoğan ve heyetine; Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Demirtaş ve Prof. Dr. Senayi Dönmez eşlik etti.

Üniversitemize ait birimlerin ziyaret edilmesinin ardından bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda; Iğdır Üniversitesi ile MTA arasında daha önce yapılan protokol kapsamında MTA bünyesinde yapılması planlanan maden ve element analizleriyle ilgili ortak çalışmaların yürütülmesi konusu ele alındı. Ayrıca Tuz Mağarası civarında bulunan alanlarda kömür ve hidrokarbon kaynaklarının araştırılması hususunda ayrıntılı görüşmelerin yapıldığı ziyarette, Iğdır Üniversitesi ve MTA arasında ortak yürütülecek çalışmaların detayları ele alındı. Öte yandan son dönemlerde oldukça rağbet gören ve benzinden sonra taşıtların enerji ihtiyacını karşılaması beklenen lityum elementi üzerinde de ortak çalışmalar yapılacağı görüşüldü.  

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, bölgedeki taş ve toprak numunelerinin incelenmesi için gerekli çalışmaların başladığını ve ortak projelere imza atmaktan mutluluk duyacaklarını aktardı. Toplantı sonrasında Genel Müdür Erdoğan ve heyeti Ağrı Doğubayazıt İlçesinde bulunan soğuk hava deposunu yerinde inceledi. İki kurum arasında yürütülecek çalışmalar konusunda işbirliğine hazır olduklarını belirten Rektör Alma, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Iğdır Üniversitesi adına (MTA) Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan ve heyetine teşekkür etti.