Eğitim
Giriş Tarihi : 16-02-2022 15:29   Güncelleme : 16-02-2022 15:29

Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Fikret Türkan’dan Alzheimer ve Diyabet Hastalarına Umut Olacak Çalışma

Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Fikret Türkan’dan Alzheimer ve Diyabet Hastalarına Umut Olacak Çalışma

Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Fikret Türkan’dan Alzheimer ve Diyabet Hastalarına Umut Olacak Çalışma

Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Fikret Türkan, Üniversitemiz bünyesinde yer alan Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALUM) çatısı altındaki çalışmalarını anlattı. 

Çalışma alanının enzim saflaştırma, enzim karakterizasyonu, enzim kinetiği ve enzim inhibisyonu olduğunu belirten Doç. Dr. Türkan, “Amacımız yeni inhibitörler araştırmak ve bunları hem in vivo hem de in vitro koşullarda etkinliğini ortaya koymaktır. Ayrıca inhibitörlerimize moleküler docking yaparak teorik olarak enzim inhibitör etkileşimini görmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

“Çalıştığımız Enzim Grupları, Alzheimer ve Diyabet Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılabilmektedir” 

Üzerine çalıştıkları enzim gruplarının Alzheimer ve Diyabet hastalıklarının tedavisinde kullanıldığını söyleyen Türkan, şunları kaydetti; 

“Çalıştığımız enzimlerden biri detoksifikasyon metabolizmasında etkin rol oynayan glutatyon S-transferaz enzimidir. Bir diğer enzim grubumuz kolinesteraz enzimleri olarak bilinen asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz enzimleridir. Bunların inhibitörleri çağımızın yaygın hastalığı olan Alzheimer ve Diyabet hastalıklarının tedavisinde kullanılabilmektedir. Bu yüzden bulmuş olduğumuz inhibitörleri gold inhibitörlerle kıyaslayarak etkinliklerini ortaya koymaktayız. Bunların dışında antidiyabetik enzimlerden olan olan alfa glikozidaz ve alfa amilaz enzimlerini çalışmaktayız. Bu enzimler üzerine hem endemik bitkiler hem de yeni sentezlenen organik moleküllerin inhibisyon özelliklerini araştırmaktayız. Çalışmalarımızı hem in vitro hem de deney hayvanlarında yapmaktayız.” 

Hücre laboratuvarının kurulumunun tamamlanması ile belirlenmiş olan inhibitörlerden etkin olanlarının hücre hatları üzerinde deneneceğini vurgulayan Türkan, çalışmalarda kullanılan enzimlerin saflaştırarak piyasaya sunulmasının da planlamaları arasında olduğunu dile getirdi. 

“Laboratuvarımızda Son Derece Gelişmiş Cihazlar Bulunmakta” 

Son olarak akademik çalışmalarının önemli bir kısmını ALUM bünyesinde yaptığını söyleyen Doç Dr. Türkan, “Laboratuvarımızda son derece gelişmiş cihazlar bulunmakta. Bu imkanları bize sunan başta Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya ve BAP Koordinasyon Birimi’ne çok teşekkür ederim.” diyerek sözlerine son verdi.