Eğitim
Giriş Tarihi : 26-11-2021 23:25   Güncelleme : 26-11-2021 23:25

Prof. Dr. Çetin Kaya Koç TVNET Kanalına Konuk Oldu

Prof. Dr. Çetin Kaya Koç TVNET Kanalına Konuk Oldu

Prof. Dr. Çetin Kaya Koç TVNET Kanalına Konuk Oldu

Iğdır Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, TVNET Youtube kanalındaki 5.0 programına konuk olarak Erdal Nalbant’ın sorularını yanıtladı.

Konuk olarak katıldığı programda Kriptoloji hakkında bilgi veren Prof. Dr. Koç, kriptolojinin pek bilinmediğini ama çok değerli ve önemli bir mühendislik kolu olduğunun mesajını verdi.

Öğr. Üyesi Koç, söz konusu programda şunları aktardı. “Kriptografi için 1948 ve 1976 yıları çok önemlidir. 1948 öncesinde insanlık sürekli şifreleme metotları icat etmek istedi. Hem askeri-diplomatik bilgiler hem de birtakım derneklerin gizli bilgilerini saklamak istemesiyle basit metotlu şifrelemeler yapılmaya çalışıldı. Tabi o zamanlar onlar bu işlemlerin altında matematik olduğunu bilmiyorlardı. Bu sonradan gelişti. 1948-1976 arasını çabalama dönemi olarak adlandırabiliriz. Bu dönemde kriptografiye daha çok ihtiyacı olan sektör bankacılardı. Amerika ve Avrupa arasında bankalar birbirine bağlandı ve şifreleme ihtiyacı hissedildi. Çünkü bu güvenlik için gerekliydi. Bunun üzerine çalışmalar yapıldı ve herkes bu konu ile ilgilenmeye başladı. Bu çalışmalar sonunda 1976 yılında “Açık Anahtarlıklı Şifreleme” bulundu. 80’li yıllardan sonra internetin de gelişmesi ile şifreleme ihtiyacı daha da arttı. Bunun üzerine ticaret işin içine girdi ve bir sektör haline dönüştü” şeklinde konuştu.

‘Ülkeler Büyük Yatırım Yapıyor’

Günümüz dijital dünyası ve güvenlik konusunada değinen Prof. Dr. Koç, “insanların kullandığı uygulamaların hepsinde mesajın a kişisinden b kişisine direkt olarak gitmediğini görmekteyiz. Dijital dünyanın güvenli olması için mesajın direkt olarak gitmesi gerekir. Bizim sosyal medya gibi uygulamalarda yaptığımız konuşmalar önce a kişisinden sunucuya oradan ise b kişisine gidiyor. Bu yüzden sunucu kadar güvendeyiz. Örneğin devletler kendi sitemlerini kullanır. Bu sistemlere bazı ek uygulamalar ile dijital dünyada şifrelemeyi uygun hale getirebilir. Fakat bunlar insanların kullandığı uygulamalar için geçerli değildir. Yani yapılan konuşmaların tam güvenlikli olduğunu söyleyemeyiz. Günümüzde ülkelerin birbirlerinin açığını bulmak ve kendi güvenliklerini sağlamak için çok fazla yatırım yapıyor. Virüs saldırıları ve yazılımlar ile bilgi öğrenmeye çalışıyorlar. Vatandaşlar için ise her zaman son yazılımları kullanmaları gerekiyor ve ekstra çaba sarf etmelerine gerek olmayacaktır” diye ifade etti.