Eğitim
Giriş Tarihi : 10-11-2021 16:16   Güncelleme : 10-11-2021 16:16

Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’tan Üniversitemize Ziyaret

Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’tan Üniversitemize Ziyaret

Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’tan Üniversitemize Ziyaret

2014 yılından bu yana Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığını yürüten ve geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atanan Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, üniversitemizi ziyaret ederek inceleme ve temaslarda bulundu.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Rektör Yardımcıları tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, ilk olarak Suveren Kampüsünde incelemelerde bulundu. Rektör Alma’nın nezaretinde Fakülteler ve araştırma birimlerine ziyaretler gerçekleştirildi. Ziyaret kapsamında Üniversitemizde bir de program tertip edildi. Söz konusu Mediko- Sosyal Binasında düzenlenen programa; akademik ve idari personeller katılım gösterdi.

Program kapsamında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın Üniversitemize yaptığı nezaket ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Alma, Iğdır Üniversitesinin genel durumu, akademik çalışmaları ve araştırma projelerini de kapsayan nitel ve nicel verileri içeren bir sunum gerçekleştirdi. Rektör Alma ayrıca, Üniversitemiz öncülüğünde gerçekleştirilen Tuz Terapi Merkezi, coğrafi işaretler gibi konularda bilgi paylaşarak bir de müjde verdi. Iğdır Üniversitenin ihtisas üniversitesi olmaya hak kazandığını ve yakında mazbatayı alacaklarını belirten Rektör Alma, üniversitenin gelişimi adına emin adımlarla yürüdüklerinin mesajını verdi.

‘Yeni ve Yenilikçi Olmak Durumundayız’

Programda Rektör Alma’dan sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ta bir konuşma yaptı. Misafirperverlikten dolayı teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Saraç, Iğdır Üniversitesinin çok kısa zaman içerisinde önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Üniversitenin atılımları ve projelerinin bölge üniversitelere örnek olduğunun mesajını veren Prof. Dr. Saraç, ‘yeni ve yenilikçi olmak durumundayız’ diyerek bilim insanının her daim kendini güncellemesi gerektiğinin altını çizdi. Üniversitelerde bilginin yanı sıra erdemli olmanın da önemine değinen Eski YÖK Başkanı Saraç, “her ile üniversite kurulması ile kız öğrenci sayısında önemli derecede bir artış yaşandı. Iğdır Üniversitesi dâhil yeni kurulan üniversitelerde önemli bir başarı grafiği görmekteyiz. İhtisaslaşma, öncelikli alanlar ve bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler gibi yenilikçi konularda atılımlar yapılıyor. Sosyal adalet, fırsat eşitliği, kalite, şeffaflık, liyakat, yetki devri ve paylaşımı, popülizme düşmeme ve ilkeli olma gibi temel prensip ve değerler çerçevesinde yükseköğretim sistemini tedrici bir şekilde yeniden yapılandırma yolunda önemli mesafeler kat edildi” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından soru-cevap etkinliği gerçekleştirildi. Program, hediye takdimi ile sona erdi. Rektör Alma ve heyeti ile Eski YÖK Başkanı Saraç, Tuzluca Tuz Terapi Merkezine bir ziyaret gerçekleştirdi.