Eğitim
Giriş Tarihi : 16-11-2021 19:22   Güncelleme : 16-11-2021 19:22

Rektör Alma, 3. Uluslararası Dil Araştırmaları Kongresi’ne Katıldı

Rektör Alma, 3. Uluslararası Dil Araştırmaları Kongresi’ne Katıldı

Rektör Alma, 3. Uluslararası Dil Araştırmaları Kongresi’ne Katıldı

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Üniversitesi, Bağdat Üniversitesi ve Rimar Akademi ortak işbirliğiyle düzenlenen 3. Uluslararası Dil Araştırmaları Kongresi’ne katıldı.

Online olarak gerçekleşen kongreye, Rektör Alma’nın yanı sıra Bağdat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Munir Al-Saadı, Rimar Akademi Yöneticisi Amir Kaplan ile yurt içi ve yurt dışından birçok bilim insanı katılım gösterdi.

Türk Dili ve Edebiyatı araştırmalarına yön vermeyi ve ona yeni perspektifler kazandırmayı amaçlayan kongreye, dil, edebiyat, sanat, tarih ve sosyoloji alanında çalışan akademisyen ve araştırmacılar yaptıkları çalışmalarla katkı sağladı.

Programın açılış konuşmasın yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ise düzenlenen üçüncü kongreden dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ve bir sonraki kongrede değerli konukları Iğdır’da ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti. Iğdır Üniversitesinin çok genç ve dinamik yapısının olduğunu belirten Rektör Alma, “Hızla kurumsallaşan üniversitemiz donanımlı ve deneyimli akademik personel kadrosu ve her gün sayıları hızla artan yerli ve yabancı öğrencilerimizle hem fiziki hem de akademik bölüm ve başarı açısından pek çok köklü üniversiteyi geride bıraktık ve hatırı sayılır birçok önemli projeye ve başarıya imza attık.” dedi.

Kongre, açılış konuşmasının ardından katılımcılarının sunumlarıyla devam etti.