Eğitim
Giriş Tarihi : 05-11-2021 20:48   Güncelleme : 05-11-2021 20:48

Rektör Alma, Biyokütle Enerjisi Çalıştayı ve Paneli’ne Katıldı

Rektör Alma, Biyokütle Enerjisi Çalıştayı ve Paneli’ne Katıldı

Rektör Alma, Biyokütle Enerjisi Çalıştayı ve Paneli’ne Katıldı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma TÜBA Enerji Çalışma Grubu tarafından çevrim içi olarak düzenlenen “Biyokütle Enerjisi Çalıştayı ve Paneli”ne katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, çalıştayın paydaşlar arasında biyokütle enerjisi ile ilgili yeni nesil bilgilerin paylaşımı, iş birliklerin geliştirilmesi, sektörel sorunların çözüm imkânlarının araştırılması gibi önemli amaçlara katkı sağlaması bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin enerji üretiminde biyokütle enerjisinin payının artırılması gerektiğini ifade eden Başkan Şeker, etkin ve uygulanabilir politikaların ortaya konulması hedeflendiğini, program sonunda bir sonuç değerlendirme raporunun hazırlanarak yetkililere ve politika yapıcılara sunulacağını söyledi.

Program kapsamında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, I. oturumun başkanlığını yaparken öğleden sonra gerçekleşen III. oturumda ise “Yeni Nesil Biyokütle Piroliz Teknolojiler” hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumuna “Yavaş – Hızlı – Kısmi Piroliz Reaktörleri”ni anlatarak başlayan Rektör Alma, daha sonra mevcut piroliz sistemlerinin zorluklarına değindi. Son olarak ise “Güneş Enerjisi ile Reaktörün Isıtılması” ve “Plazma-Destekli Piroliz” hakkında bilgiler vererek sunumunu sonlandırdı.