Eğitim
Giriş Tarihi : 20-12-2021 15:25   Güncelleme : 20-12-2021 15:25

Rektör Alma İlim Yayma Ödülleri Töreni’ne Katıldı

Rektör Alma İlim Yayma Ödülleri Töreni’ne Katıldı

Rektör Alma İlim Yayma Ödülleri Töreni’ne Katıldı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen İlim Yayma Ödülleri törenine katıldı.

Türkiye’nin saygın ve prestijli “Akademik Ödülü” hedefiyle 2 yılda bir düzenlenen İlim Yayma Ödülleri Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve birçok siyasetçi, akademisyen ve çeşitli kamu ve kuruluşların yöneticilerinin yanı sıra  Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr Mehmet Hakkı Alma katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ödül töreninde yaptığı konuşmasında, “İlim Yayma Cemiyeti’nde özellikle hizmetini almış ve o hizmetle beraber yetiş bir kardeşinizim” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ”İlk emri İkra! Oku olan bir dinin mensupları olarak eğitim-öğretimi hayatımızın merkezine yerleştirmemiz şarttır. Medeniyetimiz, ilim-irfan sahiplerinin her yerde tefekkür ettiği, ter döktüğü, ürettiği, eser verdiği çağlarda en parlak dönemlerini yaşamıştır. Buna karşılık ilme-irfana sırtımızı döndüğümüz, tefekkür yerine dedikoduya, üretmek yerine birbirimizle uğraşmaya başladığımız dönemlerde de medeniyetimiz irtifa kaybetmiştir. Bizim de işe ilim irfan bayrağını yükselterek başlamamız gerekiyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yapılan ödül töreninde Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri ödülünün sahibi Prof. Dr. Mustafa Soylak, Sosyal Bilimler ödülünün sahibi Doç. Dr. Hümeyra Özturan olurken, Büyük ödülün sahibi ise Prof. Dr. Zekai Şen oldu. Şen ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı.

Ödül töreni sonunda kısa bir açıklamada bulunan Rektör Alma, alanlarında ödül alan başarılı akademisyenleri tebrik ederken, İlim Yayma Cemiyeti ve Vakfı’nın köklü bir geçmişe sahip olduğunu ve bu tip ödüllerin akademik başarıları taçlandırarak yeni çalışmalar için teşvik ettiğini belirtti.