Eğitim
Giriş Tarihi : 26-08-2021 23:28   Güncelleme : 26-08-2021 23:28

Rektör Alma ve Rektör Yardımcısı Demirtaş, Ege Üniversitesini Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, YÖK’ün öncülüğünde ilk dönemi başarıyla tamamlanan  “YÖK Anadolu Projesi” kapsamında Üniversitemiz Rektörü Prof

Rektör Alma ve Rektör Yardımcısı Demirtaş, Ege Üniversitesini Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, YÖK’ün öncülüğünde ilk dönemi başarıyla tamamlanan  “YÖK Anadolu Projesi” kapsamında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş, Ege Üniversitesini ziyaret etti. Söz konusu ziyaret esnasında; eğitim öğretimden araştırmaya, topluma hizmet uygulamalarından sosyal sorumluluk projelerine kadar geniş bir alanda sürdürülebilir ortak çalışma mesajı verildi.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş, Ege Üniversitesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Rektörlük makamında misafirlerini ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hakan Atılgan ve Prof. Dr. Mehmet Ersan eşlik etti. Program kapsamında bir önceki “YÖK Anadolu Projesi” döneminin değerlendirilmesi,  yeni akademik yılda yürütülecek faaliyetlerin yol haritası belirlenmesi ve uygulamaların daha etkin hale getirilmesi görüşüldü. Bu kapsamda ilgi birimlerin yöneticisi ve akademisyenlerinin katılımı ile toplantı yapıldı. Ardından projeye destek veren akademik birimler ziyaret edildi.

“Başarılı bir dönem geçirdik”

“YÖK Anadolu Projesi”nde gelinen noktanın detaylarına değinen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, “genç üniversiteler ile deneyimli üniversiteleri bir araya getiren proje kapsamında Ege Üniversitesini ziyaret ettik. Bizleri samimi ve güzel bir ortamda ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet Budak’a şahsım ve üniversitem adına saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Pandemi nedeniyle geçen dönem akademik, kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerimizi çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. Başarılı bir dönem geçirdik. Ege Üniversitesinden akademisyenler, Iğdır Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, Havacılık Yönetimi, İnşaat Mühendisliği ve Hemşirelik bölümlerinde derslere girdiler. Bugün önümüzdeki dönem yürütülecek faaliyetlerin yol haritası belirlemek amacıyla bir aradayız. Türk Yükseköğretiminde ilk olan bu proje; eğitim kalitesinden mezunların niteliğine, araştırma altyapılarından kütüphane imkânlarının karşılıklı kullanılmasına kadar pek çok detayı içinde barındırıyor. Amacımız iş birliğimizi proje ile sınırlı tutmayarak, eğitim öğretimden araştırmaya, topluma hizmet uygulamalarından sosyal sorumluluk projelerine kadar geniş bir alanda sürdürülebilir hale getirerek daha kapsamlı ve ileri noktalara taşımak” şeklinde konuştu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise, Iğdır Üniversitesi heyetinin yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’i de makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yavuz Selim Köşger,  Iğdır Üniversitesi ile Ege Üniversitesi arasında kurulan akademik iş birliğinin önemine değindi.

Rektör Alma ve Rektör Yardımcısı Demirtaş, işbirliği kapsamında, Ege Üniversitesi Merkezi Araştırma Test ve Analiz Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Diş Hekimliği Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi ve spor merkezlerini yerinde inceledi.