Eğitim
Giriş Tarihi : 21-09-2021 23:02   Güncelleme : 21-09-2021 23:02

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Demirtaş Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı’na Katıldı

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Demirtaş Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı’na Katıldı

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (AFSÜ-TTO) tarafından Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen 6. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştay’ına katıldı.

Afyonkarahisar’da bu yıl 6’ıncısı gerçekleştirilen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bitkiler Çalıştay’ına; eski Orman ve İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Gökmen Çiçek, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un yanı sıra Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu Türkiye’nin önde gelen üniversitelerin akademisyenleri katıldı.

“Tıbbi Bitkilerde Ham Maddeden Sağlık ve Ticarete Dönüşüm” teması doğrultusunda, iki gün boyunca istişarelerde bulunulan çalıştayın kapanışında AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu birer konuşma yaptı.
Rektör Prof. Dr. Okumuş konuşmasında, tüm oturumları ve çalışma grubu toplantıları yoğun bir katılımla ve büyük bir özveriyle gerçekleştirilen çalıştayı başarıyla tamamlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Önemine inandığı ve özel bir ilgi duyduğu tıbbi ve aromatik bitkiler sahasında çok sayıda yetkin akademisyen ve iş dünyası temsilcisi ile aynı kaygıları ve umutları paylaşmaktan gurur duyduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Okumuş, “Çok eksiklerimiz var ama iyi bir yolda olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.
Hem halkta hem özel sektörde hem de devlet kademelerinde tıbbi ve aromatik bitkilerin önemine ilişkin büyük bir uyanış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu uyanış yeterli mi? Değil. Ne yapmamız lazım? Çalıştayın ilk günündeki özel oturumda güzel bir çalışma yaptık. Afyonkarahisar’da tıbbi ve aromatik bitkiler borsası kurulması kararını aldık. Bunun desteklenmesi şart. Az önce rektörüm değindi. Arazi istiyorsanız Milli Emlak veriyor, teşvik istiyorsanız ilgili kurumlar veriyor. Yani arazi ve teşvik problemi yok. Bu noktada vatandaşa nerede, ne üretirse daha kazançlı çıkacağının anlatılması lazım. Bir de bölük pörçük değil de alım garantili üretim şekline dönmek lazım” dedi.