Eğitim
Giriş Tarihi : 01-12-2021 13:34   Güncelleme : 01-12-2021 13:34

“Sürdürülebilir Gıda Sistemlerine Doğru Türkiye’nin Ulusal Yol Haritası Lansmanı” Gerçekleşti

“Sürdürülebilir Gıda Sistemlerine Doğru Türkiye’nin Ulusal Yol Haritası Lansmanı” Gerçekleşti

“Sürdürülebilir Gıda Sistemlerine Doğru Türkiye’nin Ulusal Yol Haritası Lansmanı” Gerçekleşti

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, “Sürdürülebilir Gıda Sistemlerine Doğru Türkiye’nin Ulusal Yol Haritası Lansmanı”na katıldı.

23-24 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Gıda Sistemleri Zirvesi kapsamında alınan karar kapsamında ülkemizin de dâhil olduğu Birleşmiş Milletler’e üye 150 ülke, gıda sistemlerini dönüştürmek ve 2030 yılına kadar sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleştirilmesine katkı sağlamak üzere ulusal yol haritaları hazırladı. Hazırlanan yol haritalarının açıklanması için çevrim içi gerçekleştirilen ‘Sürdürülebilir Gıda Sistemlerine Doğru Türkiye’nin Ulusal Yol Haritası Lansmanı’na, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli katılarak Türkiye’nin ulusal yol haritasının belirlenmesi hakkında konuşma yaptı.

Dünyanın son yıllarda gıda güvensizliğine neden olan bir dizi küresel sorunla yüzleştiğinin altını çizen Pakdemirli, gelecek nesilleri de düşünerek mevcut gıda sistemlerinin sürdürülebilir hale dönüştürülmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Pakdemirli, gıda sistemlerinin iyileştirilmesi için kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, meslek odalarından üreticilere kadar geniş bir yelpazedeki paydaşların görüşleriyle hazırlanan ulusal yol haritasının içerdiği 10 öncelikli hedef belirlendiğini ifade etti. Türkiye’nin yol haritasında öncelikli 10 hedefe ulaşabilmek için ortaya koyulan eylemler arasında, besin değeri yüksek, yeterli ve güvenilir gıdaya herkesin makul fiyatlarla erişimi, iklim değişikliği ve doğal afetler kaynaklı acil durumlara ve gelecekteki krizlere karşı gıda güvenliğin sağlanması gibi konuların yer aldığına dikkati çeken Pakdemirli, “Gıda sistemlerinin dönüştürülmesinin, hem ulusal hem de küresel ölçekte iletişim ve iş birliklerinin geliştirilmesi ile başarılabileceğine inanıyoruz.” dedi.