Eğitim
Giriş Tarihi : 09-02-2022 19:26   Güncelleme : 09-02-2022 19:26

TÜBA Enerji Çalışma Grubu, 2022 Planlama Toplantısını Gerçekleştirdi

TÜBA Enerji Çalışma Grubu, 2022 Planlama Toplantısını Gerçekleştirdi

TÜBA Enerji Çalışma Grubu, 2022 Planlama Toplantısını Gerçekleştirdi

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Enerji Grubu, 2022 yılında planlanan çalışmalarda strateji geliştirme ve yol haritalarını belirlemek amacıyla toplantı gerçekleştirdi.

Çevrimiçi olarak gerçekleşen toplantıya TÜBA Asli Üyesi Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yanı sıra birçok üniversiteden önemli bilim insanları katıldı.

TÜBA Enerji Grubu, Türkiye’nin enerji alanında ihtiyaç duyduğu bilimsel ve teknolojik konulardaki çalışmalar hakkında strateji geliştirme ve yol haritaları çıkarıp sorunlara çözümler önermeyi hedefleyen bir çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştay, yapılan ön bilgilendirmenin ardından “Enerjide Yapay Zekânın Rolü“ konusunun değerlendirmesi ile başladı. Değerlendirmede insan-bilgisayar etkileşimi bağlamında yeni dünyanın olanakları ve yapay zekâ uygulamaları tartışıldı.

Toplantı, “Enerjide Yapay Zekânın Rolü“nün değerlendirilmesinin ardından biokütle enerjisindeki son durumların görüşülmesi ve yeni projeler hakkında sunumların gerçekleştirilmesiyle sona erdi

Toplantı sonunda açıklamalarda bulunan Rektör Alma, TÜBA Enerji Çalışma Grubu’nun gelişmiş ülkelerin kullandığı başarı üçgeni olan “Araştırma-Yenilikçilik-Ticarileştirme”yi kendine özgü biçimde kullandığını ve bilginin teknolojik ürünlere dönüştürülmesi, ülkenin enerji sorununa doğru çareler üretilmesi konusunda önemli katkılar sağladığını ifade etti.  Rektör Alma, çalıştaya katkı sağlayan katılımcılara teşekkürlerini ileterek sözlerine son verdi.