Eğitim
Giriş Tarihi : 15-11-2021 23:01   Güncelleme : 15-11-2021 23:01

Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi Başladı

Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi Başladı

Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi Başladı

Iğdır Üniversitesi ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) işbirliği ile düzenlenen uluslararası katılımlı Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi başladı.

Online olarak gerçekleştirilen kongreye, Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi Eser, fakülte dekanları, akademisyenler,  konu uzmanları ve sektör temsilcileri katıldı.

Kongrede, bitki ıslahı ve genetiği, tohumculukta biyoteknoloji kullanımı, tohumluk teknolojileri, tohumculukta üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, sertifikasyon sistemleri, tohumluk pazarlaması, ıslahçı hakları ve etik gibi tohumculuk sektörünü ilgilendiren tüm konular görüşülürken farklı ülkelerde yapılan çalışmalar da değerlendirildi. Ayrıca özel sektörün çalışmalarının tanıtıldığı kongrede, sektörün sorunları ve çözüm önerilerinin tartışılırken üniversite-özel sektör işbirliklerinin kurulması amaçlandı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Alma, günümüzde tohumluğun sadece tarımsal bir girdi olmadığını, aynı zamanda teknolojinin kullanılmasıyla birlikte yüksek ekonomik değere ve stratejik öneme sahip bir ürün haline geldiğini belitti. Rektör Alma ayrıca, bitki ıslahı ile genetik ve tohum teknolojilerine daha fazla yatırım yapan ülkelerin tohumculuk alanında küresel güç haline geldiğini, bu alanlara gerekli önemi vermeyen ülkelerin ise tohumda dışa bağımlılığı artmış ülkeler haline geldiğini ifade etti.

Türkiye, Yüzde 87’lik Tohum Yeterlilik Oranı İle Güçlü Aktörler Arasında

Konuşmalarına Türkiye’nin küresel toplum ekonomisi ve dış ticareti hakkında bilgi vererek devam eden Rektör Alma, “1.5 milyar dolarlık ekonomik değeri ve 320 milyon dolarlık ticaret hacmi ile Türkiye’nin tohum sektörü küresel tohum piyasasının yüzde 2.5’ini oluşturmaktadır. Dünya tohum ticaretinin de yüzde 1.4’ünü gerçekleştiren Türkiye yüzde 87’lik tohum yeterlilik oranı ile güçlü aktörler arasındadır. Ayrıca tohum bankaları açısından diğer ülkelere kıyasla daha iyi bir konumda yer alan Türkiye ilerleyen dönemlerde daha fazla tohum ihracatı yapabilecek kapasiteye sahiptir” dedi.

Kongre, diğer katılımcıların konuşmaları ile devam ederken 17 Kasım Çarşamba günü sona erecek.