Eğitim
Giriş Tarihi : 18-11-2021 20:44   Güncelleme : 18-11-2021 20:44

Uluslararası Katılımlı Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi Sona Erdi

Uluslararası Katılımlı Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi Sona Erdi

Uluslararası Katılımlı Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi Sona Erdi

Iğdır Üniversitesi ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) iş birliği ile 15-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Katılımlı Türkiye 7. Tohumculuk Kongresi sona erdi.

Ana temasını “Covid-19 Küresel Pandemisinde Tohumculuk Sektörünün Durumu” konusu oluşturan kongre, seçkin katılımcıların uluslararası ve ulusal bildiri sunumları ile tamamlandı. Kongre de ülkemiz tohumculuğunun mevcut durumu ve gelecek planları detaylı bir şekilde ele alınırken, Iğdır Ovası’nın tohumculuk sektörü açısından avantajları ve sahip olduğu yüksek potansiyelin önemi vurgulandı. 2023 vizyon hedefleri doğrultusunda yapılması gerekenlerin detaylıca ortaya konduğu ulusal davetli konuşmacılar ve Dünya’da en güncel ve önemli tohumculuk çalışmalarını dinleyicilerle buluşturan Uluslararası davetli konuşmacıların yaptığı sunumlar büyük beğeni topladı. 

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Eren Özden, kongre süresince tohumculukta biyoteknoloji uygulamaları, tohum fizyolojisi, bitki ıslahı ve genetiği, tohumculuk teknolojileri, tohumculukta üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, sertifikasyon sistemleri, tohumluk pazarlaması, ıslahçı hakları ve etik gibi tohumculuk sektörünü ilgilendiren tüm konuların masaya yatırıldığını gerek konuşmacılar gerekse dinleyiciler açısından oldukça düzeyli bir bilim şenliğini geride bıraktıklarını ifade etti.

Ülkemizde gerçekleştirilen en büyük tarımsal kongrelerden biri olan Tohumculuk Kongresi, değerlendirme toplantısı ve bir sonraki kongre olacak Türkiye 8. Tohumculuk Kongresinin nerede yapılacağının oylanmasının ardından hatıra fotoğraflarının çekimleriyle sona erdi.

2024 yılında TÜRKTOB tarafından Ankara’da düzenlenmesine karar verilen Türkiye 8. Tohumculuk Kongresinin ülkemiz tohumculuğu açısından başarılarla geçmesini temenni eden Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Özden, tüm bu kongre adaylık, hazırlık ve kongre süresi boyunca desteklerini eksik etmeyen Iğdır Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. M. Hakkı Alma’ya, Kongre Düzenleme Kurulu ve Kongre Bilim Kurulu üyelerine ve Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma (BAUM) Müdürü Öğr. Gör. Turgay Karataş’a, Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Burak İli’ye,  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı biriminden Erdem Çalış ve İsmail Kunduracıoğlu’na, Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü biriminden Derya Akyol’a teşekkürlerini bildirdi. Kongrede sunulan bildirilerin Iğdır Üniversitesi Youtube kanalı üzerinden yayınlandığını ve ilgi duyanların, değerlendirilen çalışmaların üniversitemiz kanalından izlenebileceğini dile getirdi.