Eğitim
Giriş Tarihi : 08-09-2021 03:42   Güncelleme : 08-09-2021 03:42

Üniversitemiz Kuş Merkezi (KUŞMER) Tarafından Bölgede Yaşayan Akbabaların Popülasyonu Belirlenecek

Dünyada yaşayan 14 akbaba türünden 4’ünün yaşadığı Iğdır’da küçük küçük akbabaların popülasyonu, Üniversitemiz Kuş Merkezi (KUŞMER) tarafından yapılacak çalışmalarla belirlenecek

Üniversitemiz Kuş Merkezi (KUŞMER) Tarafından Bölgede Yaşayan Akbabaların Popülasyonu Belirlenecek

Dünyada yaşayan 14 akbaba türünden 4’ünün yaşadığı Iğdır’da küçük küçük akbabaların popülasyonu, Üniversitemiz Kuş Merkezi (KUŞMER) tarafından yapılacak çalışmalarla belirlenecek.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞMER) çalışanları, geniş çaplı bir araştırmayla, yöredeki küçük akbabaların popülasyonunu belirleyecek. KUŞMER Müdürü Emrah Çelik, küçük akbabaların yaban hayatı ve kuş bilimi için oldukça önemli bir tür olduğunu söyledi. Bu kuşların yaşadığı bölgeyi, leşlerden gelen hastalıklardan da koruduğunu söyleyen Çelik, “Dünya üzerinde şu an 14 akbaba türü bulunmakta. Akbabalar doğa için çok önemli kuş türleri arasında yer almaktadır. Doğadaki atıkların temizlenmesi ve leşlerin ortadan kaldırılmasında çok etkin rol üstlenirler.” dedi. 

Dünyada yaşayan 14 akbabadan 4 türün Türkiye’de yaşadığını belirten Çelik, ”Burada yaşayan türler sakallı, küçük, kızıl ve kara akbabadır. Bölge için, Iğdır için önemli türler arasında küçük akbaba türü yer almakta. Tuzluca ilçesinde yaptığımız periyodik gözlemlerle türü her gittiğimizde gözlemleyebiliyoruz. Gelecekteki çalışmalarla türün popülasyon durumunu belirleyeceğiz.” dedi. Yörede yaşayan küçük akbabaların sayısının belirlenmesi için uzun bir çalışma süreci gerektiğini söyleyen Çelik, yapacakları araştırmanın akbabaların popülasyonunu ortaya çıkaracağını ifade etti. Bölgenin kuş zenginliğiyle bilindiğini aktaran Çelik, “Buraya kuş gözlemcilerini davet etmek istiyorum. Neredeyse yılın her döneminde bu kuşu burada görmek mümkün” şeklinde konuştu.