Eğitim
Giriş Tarihi : 15-06-2021 20:42   Güncelleme : 15-06-2021 20:42

Üniversitemiz ve Teknopark Ankara Arasında İşbirliği Anlaşması Yapıldı

Üniversitemiz Rektörü Prof

Üniversitemiz ve Teknopark Ankara Arasında İşbirliği Anlaşması Yapıldı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş öncülüğünde üniversitemizde Teknopark kurulma çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda, Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Tarımsal Biyoteknoloji Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencileri ve üniversitemiz konu uzmanlarının Endüstriyel Biyoteknoloji alanında gerçekleştireceği Ar-Ge çalışmaları konusunda Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Ünal ve Teknopark Ankara Theta–Temiz Enerji Teknolojileri Şirketi Genel Müdürü Doğukan Emre Yükmen’in katılımıyla  iş birliği anlaşması imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Tarımsal Biyoteknoloji, Endüstriyel Biyoteknoloji, Mikrobiyal Biyoteknoloji ve Enzimoloji uzmanlık alanlarında yüksek lisans öğrencileri için öncelikle “know how” süreci başlatılmış olup; proje ve tez çalışmaları kapsamında akademik bilgi ve teknoloji transferi ile Ar-Ge inovasyonu amaçlı ayni ve nakdi destekler sağlanacaktır.

Teknopark Ankara’da laboratuvar ve pilot ölçekte çalışmalara başlanmış olup; gerçekleştirilecek patente konu Ar-
Ge çalışmalarının endüstriyel ölçeğe aktarılması için çalışmalara devam edilmektedir. Teknoparklar üniversiteler, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içerisindearaştırma, geliştirme ve yenilikçilik çalışmalarını sürdürdükleri; birbirleri arasında bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştirdikleri; akademik, ekonomik ve sosyal yapının bütünleştiği organize araştırma – geliştirme, yenilikçilik ve teknoloji ekosistemleridir.