Eğitim
Giriş Tarihi : 07-09-2021 00:19   Güncelleme : 07-09-2021 00:19

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bünyesinde Gerçekleştirilen ’’Tohumun İzinde’’ Projesi Devam Ediyor

Türkiye Tohumcular Birliğinin sosyal sorumluluk anlayışıyla yürüttüğü Tohumun İzinde Projesi’nin 5

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bünyesinde Gerçekleştirilen ’’Tohumun İzinde’’ Projesi Devam Ediyor

Türkiye Tohumcular Birliğinin sosyal sorumluluk anlayışıyla yürüttüğü Tohumun İzinde Projesi’nin 5. çağrısına başvurup desteklenmeye hak kazanan ve Üniversitemiz Ziraat Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilen “Mardin, Diyarbakır ve Şırnak Yöresinde Ekimi Yapılan Yerel Makarnalık Buğdayın (Sorgül: Triticum durum L.) Toplanması ve DNA Barkodlanması” projesi tüm hızıyla devam ediyor.

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından ve Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Arzu Ünal’ın yürütücülüğünde gerçekleştirilen proje kapsamında, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak’ta çeşitli tarlalardan örnek numuneler/genotipler toplanarak gen bankalarında koruma altına alınıyor ve DNA barkodlaması yapılıyor. DNA barkodlama çalışmalarıyla bitkilere moleküler kimlik veriliyor.

Bitkisel genetik kaynaklarımızın ortaya konması ve korunması amacıyla yapılan çalışmada ticari ve stratejik öneme sahip olan bitkiler kayıt altına alınmış oluyor. Verimlilik ve çevrebilimle ilgili çalışmalarda faydalanılan yöntem, bilim insanlarının önemli bilgiler elde etmesini de sağlıyor. 

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Arzu Ünal, elde edilecek genetik materyallerin Türkiye Tohum Gen Bankası’na kazandırılarak, genetik kaynakların veritabanına aktarılacağını ifade etti. DNA barkodlaması ile bilgilerin Türkiye Tohum Gen Bankası’na kayıt ettirileceğini, proje süresince uygulanan metodoloji ile bilim dünyasına ve literatüre katkı sağlanacağını ayrıca ülkemizin yerli ve milli genetik kaynak havuzuna da faydası olacak bir proje olduğunu belirtti. 

Türkiye Tohumcular Birliği de devam eden projeyle ilgili bir haber yayınladı. Haberin içeriğine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.turktob.org.tr/tr/tohumun-izinde-projesi-dogu-ve-guneydoguda-devam-ediyor/29532