Eğitim
Giriş Tarihi : 25-12-2021 04:53   Güncelleme : 25-12-2021 04:53

Üniversitemizde 18 Aralık Dünya Arapça Günü Programı Düzenlendi

Üniversitemizde 18 Aralık Dünya Arapça Günü Programı Düzenlendi

Üniversitemizde 18 Aralık Dünya Arapça Günü Programı Düzenlendi

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından 18 Aralık Dünya Arapça Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Prof. Dr. Senayi Dönmez, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Program, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Prof. Dr. Şadi Eren’in açılış konuşması ile başladı. Daha sonra Dr. Ali Sevdi günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını gerçekleştirirken program Dr. Ahmed el-Halil’in Arapça hikâye anlatması ile devam etti.

Arapça Evrensel Bir Dildir

Dünya Arapça Günü programı doğrultusunda Rektör Alma da bir konuşma gerçekleştirirken Arapça’nın dünya dili olduğunu ifade etti. Rektör Alma konuşmasına şöyle devam etti:

“Yeryüzünde yaygın olarak kullanılan yaklaşık 225 dilin içinde Birleşmiş Milletlerin yedi komisyonunda çalışma dili kabul edilen dillerin altıncısı Arapçadır. Fransızca, Çince, İngilizce, Rusça ve İspanyolca’dan sonra dünyada konuşulan, en yaygın dillerden biridir. Birleşmiş Milletlerin 1946 yılında kabul ettigi beş resmi dile Arapça’yı ilavesi, onun evrensel diller arasında yer aldığının bir göstergesidir. ” şeklinde konuştu.

İlahiyat Fakültesi Öğrencileri Arapça Gösteriler Gerçekleştirdi

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın konuşmalarının ardından İlahiyat Fakültesi öğrencileri Arapça gösteriler gerçekleştirdi. İlk olarak kız ve erkek öğrenciler tarafından Arapça tiyatro gösterisi yapıldı. Tiyatro gösterisinin ardından Arapça şiir dinletisi ve ilahilerin sunulması ile program tamamlandı.