Eğitim
Giriş Tarihi : 26-11-2021 23:25   Güncelleme : 26-11-2021 23:25

Üniversitemizde “Girişimcilik Adımları ve KOSGEB Destekleri” Konuşuldu

Üniversitemizde “Girişimcilik Adımları ve KOSGEB Destekleri” Konuşuldu

Üniversitemizde “Girişimcilik Adımları ve KOSGEB Destekleri” Konuşuldu

Iğdır Üniversitesi Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARMER) ile Tuzluca Meslek Yüksekokulu işbirliğiyle “Girişimcilik Adımları ve KOSGEB Destekleri” söyleşisi gerçekleştirildi.

Iğdır Üniversitesi KARMER Müdürlüğü, üniversite öğrencilerimizin iş hayatına atılması adına kolaylık sağlamak için ikili görüşmelere ve farklı programlar yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda üniversite öğrencilerinin İŞKUR imkânlarından etkin olarak faydalanabilmesi için yetkililerle bir toplantı gerçekleştirilmiş ve Iğdır İş Kulübü ile yakın temas kurulmuştu. Söz konusu KARMER Müdürlüğü son olarak bir söyleşi gerçekleştirdi. Iğdır Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Iğdır İl Müdürü Mustafa Öztaş’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide “Girişimcilik Adımları ve KOSGEB Destekleri” konuşuldu. Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa; akademik ve idari personeller ile öğrenciler katılım gösterdi.

‘Umutsuzluğu Hayatınızdan Çıkarın’

Söyleşide ilk olarak KARMER Müdürü Öğr. Gör. Hakan Güngör bir konuşma yaptı. Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Üniversitemizde yaptığı çalışmaları anlatarak sunumuna başlayan Öğr. Gör. Güngör, öğrencilerin umutsuzluk kavramını hayatlarından çıkararak kariyerlerini planlamaya başlamaları gerektiğinin altını çizdi ve şunları aktardı: “Üniversite okuyan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu meslek planlama noktasında kararsızlar. Tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Gerek meslekleri gerekse farklı alanlarda verilen eğitimlerden ve desteklerden habersizler. Öğrencilerle işverenleri bir arada buluşturan yetenek kapısı bu anlamda iyi bir örnek. İş insanlarıyla, herhangi bir eğitim programında okuyan ve mezun olan öğrenciler dijital ortamda bir araya gelip beklentilerine cevap bulabiliyorlar. Bunun yanında KARMER olarak önem verdiğimiz diğer bir konu kariyer fuarları. Doğu Anadolu Kariyer Fuarına pandemiden önce Üniversitemizden büyük bir öğrenci topluluğuyla katılım göstermiş, işverenler ile öğrencilerimizi aynı ortamda buluşmasını sağlamıştık. 2022’de de sayıca daha fazla bir öğrenci grubuyla fuarlara katılım sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Müdür Öztaş, Genç Girişimci Adayı Öğrencileri Bilgilendirdi

KARMER Müdürü Öğr. Gör. Güngör’den sonra söyleşide ikinci olarak (KOSGEB) Iğdır İl Müdürü Mustafa Öztaş bir sunum gerçekleştirdi. KOSGEB’in ülke genelinde yaptığı destekleri anlatarak konuşmasına başlayan İl Müdürü Öztaş ise, KOSGEB desteklerini tanıtıcı bilgiler verdi ve KOBİ sahiplerinin yararlanabileceği fon ve hibeler hakkında açıklamalarda bulundu. Genç girişimci adayı öğrencilerin değerlendirilebilecek fırsatlarla ilgili bilmeleri gereken hususlara dikkatlerini çekti. Değişen ve gelişen dünyada üniversitelerin ve öğrencilerin yeni rolleri ve sahip olmaları gereken yetkinliklere değindi. Girişimciliğin önemli bir unsur olduğu konusundan bahsederek, çeşitli örnekler verdi ve öğrencileri bilgilendirdi.

Söyleşi; soru-cevap bölümünden sonra sona erdi.