Eğitim
Giriş Tarihi : 27-10-2021 15:22   Güncelleme : 27-10-2021 15:22

Üniversitemizde Jeolojik Miras Potansiyeli Konulu Panel Düzenlendi

Üniversitemizde Jeolojik Miras Potansiyeli Konulu Panel Düzenlendi

Üniversitemizde Jeolojik Miras Potansiyeli Konulu Panel Düzenlendi

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Konferans Salonu’nda “Doğu Anadolu Iğdır ve Ağrı Bölümü Jeolojik Miras Potansiyeli” konulu panel düzenlendi.

Iğdır Üniversitesi ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından ortaklaşa düzenlenen panele, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yanı sıra Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, Iğdır Meteoroloji 16. Bölge Müdürü Dr. Mesut Demircan,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Alma, jeolojik miras üzerine gerek yönetim planı ve ziyaretçi denetimi gerekse sunum olanakları ve sosyal aktiviteler bağlamında alternatiflerin sunulması, akademik ve bilimsel çalışmaların yaygınlaştırılmasının önemli ve gerekli olduğunu belirtti. Rektör Alma’dan sonra konuşan Vali Sarıibrahim ise “Bugün burada yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanıyla tüm panelistlere hoş geldiniz diyorum. Bölgemizde yapılacak çalışmaların oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bu panel ile bizler de bölgemizin hem farklılıklarını öğreneceğiz hem de yeni şeyler keşfedeceğiz. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan sunumlarda  Jeoloji Yüksek Mühendisi Korhan Çakır Ağrı Dağı ve bölgesinin UNESCO jeopark alanı olarak ilan edilmesi konusundaki başlatacağı çalışmalardan, Gökkuşağı Tepeleri ve Tuz Mağaraları’ndan bahsederken Türkiye Ulusal Volkanoloji ve Arziçi Kimyası Komisyonu (TUVAK) Başkanı, MTA Genel Müdürlüğü Jeoloji Yük. Müh. Gökhan Atıcı ise bölgemizdeki volkanizma ve Ağrı Dağı hakkında bilgi vermiş, yakın zamanda ilimizde de gerçekleşen volkanik çamur ve döküntü akıntısı olan “Lahar” konusuna dikkat çekmiştir. Iğdır Üniversitesi Öğr. Gör. Seyfullah Sinan Ateş ise jeotermal enerji, jeotermal sondaj ve bölgemiz jeotermal potansiyeli hakkında bilgi vermesinin ardından program sona erdi.