Eğitim
Giriş Tarihi : 25-02-2022 06:02   Güncelleme : 25-02-2022 06:02

Üniversitemizin Yayın ve Atıf Sayısında Son 5 Yılda Büyük Artış

Üniversitemizin Yayın ve Atıf Sayısında Son 5 Yılda Büyük Artış

Üniversitemizin Yayın ve Atıf Sayısında Son 5 Yılda Büyük Artış

“Akademik Performans Göstergeleri ve Elektronik Bilgi Kaynakları” adlı konferansta Üniversitemizin son beş yıldaki atıf ve yayın sayısı değerlendirildi. Online Bilgi Satış Müdürü Erman Karabulut, söz konusu süreçte 582 yayın yapan ve 3000’den fazla atıf alan Üniversitemizin, çok iyi bir derece elde ettiğini belirtti.

Üniversitemiz Karaağaç Kampüsü’nde “Akademik Performans Göstergeleri ve Elektronik Bilgi Kaynakları” adlı konferans düzenlendi.

Konferansa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selahattin Çelebi ve Prof. Dr. İbrahim Demirtaş, akademik ve idari personeller ile öğrencilerimiz katıldı.

15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Online Bilgi Satış Müdürü Erman Karabulut tarafından Web of Science üzerine eğitim verildi. Karabulut, konuşmalarında “Web Of Science’ın Önemi”, “Iğdır Üniversitesinin Performans Profili”, “E-Kitapların Araştırmacılara Katkısı” konularına değindi. Web of Science’ın belirli kriterleri yerine getiren dünyanın önde gelen dergilerinin, yayın evlerinin ve kitaplarının bir arada tutulduğu online platform olduğunu ifade eden Karabulut, sağladığı imkânları ve önemini ise şu sözlerle anlattı:

 “Web of science’ın en büyük önemini YÖK’ün akademik atama ve yükselme kriterlerinde en çok puan ve teşviki ona vermesidir. Yani bir yazar veya bir araştırmacı Web of Science adını verdiğimiz bu indekste yayın yapmış ise daha çok puan ve daha çok teşvik alır. Bu yüzden akademik kariyerlerini geliştirmek isteyen akademisyenler ve öğrenciler için oldukça önemli bir programdır. Web of Science programı, yayınların atıf sayısını tarama, yönetici ve akademisyenlerin verimliliklerini ölçme ve karşılaştırma yapma ile uluslararası performans incelemeyi mümkün kılıyor.”

“Yayın ve Atıf Sayılarımız Son 5 Yılda Artış Gösterdi”

Web of Science programı hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından Üniversitemizin son beş yılda gerçekleştirdiği performans incelendi. Üniversitemizin kuruluşundan itibaren yapılan performans incelemesinde son beş yıllık dönemde yayın ve atıf sayısının artış gösterdiği görüldü. Karabulut, Iğdır Üniversitesinin son beş yıllık dönemde 582 Yayın yaparak 3000’den fazla atıf aldığını belirtti. Dünya etki değerinin 0.9 oranına ulaştığını kaydeden Karabulut, bunun gayet iyi bir derece olduğunu sözlerine ekledi.

“Worl Group Library, 1 Ay Boyunca Öğrenci ve Akademisyenlerimize Ücretsiz”

Erman Karabulut, programın son bölümünde ise dünyanın en büyük elektronik kitap arşivlerinden olan Worl Group Library hakkında bilgi paylaşımı yaptı. İçerisinde 4 milyon doküman olduğunu vurgulayan Karabulut; dergiler, gazeteler ve romanların yanı sıra birçok akademik kaynağın da bulunduğunu ifade etti. Karabulut, Elektronik Worl Group Library arşivinin 1 ay boyunca Iğdır Üniversitesi akademik ve idari personelleri ile öğrencilerine ücretsiz hizmet vereceğini söyleyerek konuşmalarını tamamladı.

 

Program, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın Online Bilgi Satış Müdürü Erman Karabulut’a hediye takdiminin ardından sona erdi.