Eğitim
Giriş Tarihi : 16-12-2021 17:04   Güncelleme : 16-12-2021 17:04

Veteriner Hekimler Hayvan Yetiştiricileri ile Buluştu

Veteriner Hekimler Hayvan Yetiştiricileri ile Buluştu

Veteriner Hekimler Hayvan Yetiştiricileri ile Buluştu

Iğdır Üniversitesi Tuzluca Meslek Yüksekokulu Veteriner Hekimleri Kafkas Üniversitesi öğretim üyeleri ile birlikte Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Iğdır İl Tarım Müdürlüğü’nün desteklediği eğitim kapsamında Iğdır İlinin tüm ilçelerinde hayvan yetiştiricileri ile buluştu.

SERKA ve Iğdır İl Tarım Müdürlüğü’nün desteklediği “Örnek Üretici Yetiştirme Programı Eğitimleri” kapsamında veteriner hekimler ile hayvan yetiştiricileri bir araya geldi. Söz konusu hayvancılığın konuşulduğu görüşmeye; Iğdır Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Şemistan Kızıltepe ve Öğr. Gör. Dr. Fatma Ertaş ile Kafkas Üniversitesi öğretim üyeleri katılım gösterdi.

İlimizdeki hayvancılık için bir araya gelinen buluşmada yetiştiricilere, salgın hastalıklar ve sürü sağlığı, buzağıların ve kuzuların doğumdan itibaren bakım besleme ve beslenme hastalıklarından korunması, süt ve besi hayvanlarına rasyon hazırlama ve uygulamaları, sığır işletmelerinde biyogüvenlik, hayvancılıkta verimlilik ilkeleri ve uygulamaları, buzağı kayıplarının önlenmesi ve alınacak tedbirler anlatıldı. Bunun yanında işletme verimliliği konuları hakkında geniş kapsamlı bilgi verildi. Üniversitemiz akademik personelleri ayrıca tüm katılımcılara Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesin sahip olduğu imkânlar ve hastanede bugüne kadar yapılmış olan tedavi ve muayenelerden bahsederek yetiştiricilere hastanenin tanıtımını yaptı.